Starobylý hashtag. V jeskyni byl nalezen neobvyklý obrázek starý 73 tisíc let

Francouzští vědci na stěnách jihoafrické jeskyně Blombos objevili obrazy, které připomínají znak hashtagu (#). Stáří nálezu je 73 tisíc let, to znamená, že je to nejstarší ze známých skalních obrazů. Podle vědců představuje část složitějšího obrazu, ze kterého se dochovaly pouze čtyři linie.

Dříve si antropologové mysleli, že skalní malby se objevily mnohem později, asi před 40 tisíci lety.

Vědci z Univerzity Bordeaux objevili pravděpodobně první obrázek překřížených linií na světě. Stáří nálezu je 73 tisíc let. Obraz byl nalezen v jihoafrické jeskyni Blombos, která leží asi 300 kilometrů východně od Kapského Města.

„Je to nejstarší ze známých obrazů v historii lidstva. Nevíme, co znamená. Ale linie na kameni jsou natolik odtržené, že lze považovat nález pouze za část velkého a složitého obrazu, který udělali Homo sapiens před 73 tisíci lety,“ oznámil autor studie Francesco D’Errico.

„Vědci se dlouhou dobu domnívali, že první abstraktní obrazy se objevili asi před 40 tisíci lety, když Homo sapiens přišli do Evropy a postupně vytlačili neandrtálce. Avšak tento a další nedávné nálezy v Africe a Evropě svědčí o tom, že jeskynní umění se objevilo mnohem dříve a určitě hrálo důležitou roli ve společenství lidí,“ zdůraznil spoluautor výzkumu Christopher Henshilwood.


Není zde článek celý?