Syrské ministerstvo zahraničí uvedlo, k čemu má sloužit systém S-300

Rozhodnutí Ruska dodávat protiletadlové raketové systémy S-300 do Sýrie přišlo právě včas. V rozhovoru pro RT to oznámil syrský ministr zahraničí Walid Muallem.

„Pokud analyzujeme význam ochrany syrského vzdušného prostoru, pak zjistíme, že je to známkou bezpečnosti a stability, nikoliv války. Chtěl bych říct, že se jedná o včasný krok a my jsme v této souvislosti Rusku velmi vděční za jeho úsilí,“ uvedl ministr a dodal, že systém S-300 je spíše obranným systémem než útočným. Podle Muallema je tento protiletadlový raketový systém určen k ochraně syrského vzdušného prostoru.

Ministr zdůraznil, že Sýrie obdržela od Moskvy dost na to, aby byla schopná zareagovat na hrozby Izraele. „Systémů S-300 máme v každém případě dostatek, abychom mohli zareagovat na tyto hrozby,“ prohlásil Muallem.

Rozhodnutí Moskvy poskytnout Damašku efektivní prostředky protivzdušné obrany bylo učiněno poté, co bylo sestřeleno ruské průzkumné letadlo Il-20. Stalo se tak v noci na 18. září nedaleko od pobřeží Středozemního moře. V důsledku tohoto neštěstí zahynulo celkem 15 ruských vojáků.

Ministerstvo obrany RF tvrdí, že odpovědnost za celý incident nese Izrael a dodalo, že izraelské letouny, které se ruským Il-20 doslova přikryly, ho vystavily úderu syrské protivzdušné obrany. Izraelská armáda obvinila z toho, co se stalo, Sýrii, Írán a Hizballáh.

Dodávky protiletadlových raketových systémů byly zahájeny na konci září.


Není zde článek celý?