The National Interest informoval o vážné zranitelnosti stíhaček F-35

Americká stíhačka F-35 se ukázala být kvůli svým konstruktivním zvláštnostem zranitelná vůči blesku, píše The National Interest.

Na začátku srpna požádal Sbor námořní pěchoty o přenosné bleskosvody na ochranu stíhaček F-35B, které se nacházely na americké základně Iwakuni na japonském ostrově Honšú. Toto rozhodnutí odůvodnili námořní vojáci tím, že F-35 nemá patřičnou pasivní ochranu před blesky kvůli tomu, že jsou vyrobeny z kompozitních materiálů, uvádí se v článku.

Podle hodnocení Pentagonu korporace Lockheed Martin, výrobce F-35, už testuje metody ochrany před podobným nebezpečím, mj. ochrany „mozku“ letadla, tedy autonomního logistického informačního systému (ALIS).

Časopis poukazuje kromě toho na nebezpečí výbuchu palivových nádrží stíhačky při zásahu bleskem. Tento problém už není nový, píše NI. Pentagon to ohlásil už v roce 2012. Tehdy byly podle výsledků prověrky palivového sytému F-35 zjištěny problémy spojené s nedostatečnou úrovní kyslíku pro zabránění detonaci paliva. Mohlo k tomu docházet kvůli nesprávnému fungování palubního systému generace inertních plynů, který odpovídá za naplnění prázdných objemů palivových nádrží inertními plyny a za zachování nízké úrovně kyslíku v nich.

Řešení tohoto problému si už tehdy vyžádalo zvýšení ochrany stíhačky, podotýká časopis.


Není zde článek celý?