Trump: OPEC musí okamžitě snížit ceny

Rostoucí ceny ropy znepokojují před blížícími se podzimními volbami amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na svém Twitteru napsal, že OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) musí okamžitě snížit ceny ropy. Dále naznačil, že v opačném případě Spojené státy přestanou poskytovat bezpečnostní záruky producentům z Blízkého východu.

„Bráníme země Blízkého východu. Bez nás by nebyly v bezpečí, a přesto tlačí ceny ropy stále nahoru,“ napsal Trump. „To si zapamatujeme. Monopol OPEC musí ceny okamžitě snížit,“ dodal.

Není to poprvé, co americký prezident kritizuje politiku OPEC. Na začátku července Trump na Twitteru prohlásil, že Spojené státy brání některé z členů OPEC za málo peněz a vyzval kartel, aby ceny ropy snížil.

Poslední tweet přišel několik dní před zasedáním skupiny OPEC v Alžíru. OPEC má o víkendu probrat stav světového ropného trhu a těžební limity. Podle agentury Reuters však tento summit rozhodnutí o zvýšení těžby nepřinese. Mezitím ceny ropy Brent dosáhly 79,40 dolarů za barel a ceny WTI 71,12 dolarů za barel.

Rostoucí ceny ropy mohou mít dopad i na americké volby, které jsou naplánovány na 6. listopadu. Republikáni se v nich budou snažit obhájit svou většinu ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a mezi gubernátory v amerických státech.


Není zde článek celý?