Ukrajina obvinila Rusko z vytvoření „nebezpečných incidentů“

Ukrajinské vojenské námořnictvo prohlásilo, že Rusko vytváří „nebezpečné incidenty“ při plavbě ukrajinských lodí přes Kerčský průliv. Uvádí se to v zprávě na portálu námořnictva na Facebooku.

Ve zprávě se uvádí, že celou cestu byly ukrajinské lodě doprovázeny ruskými vojenskými loděmi Priazovje, Ametist a Don a bezprostředně v Kerčském průlivu se k doprovodu připojilo přes deset dalších motorových člunů a lodí FSB a Černomořské flotily.

Ukrajina prohlásila, že ruské ozbrojené síly způsobily řadu „nebezpečných incidentů“, zejména ruská výzvědná loď Priazovje prý vykonala příliš těsné sblížení s ukrajinskou lodí, asi na 440 metrů, čímž porušila mezinárodní pravidla a vytvořila nebezpečnou situaci.

V dalším případě vytvořila ruská stíhačka Su-27 podle názoru ukrajinského námořnictva „předpoklady pro havarijní situaci ve vzduchu“, když se přiblížila na nebezpečnou vzdálenost k ukrajinskému letounu An-26. Ukrajinské lodě Donbas a Korec propluly včera podél krymského pobřež, a také přes ruský ekonomický prostor. Podle zpráv v médiích se obě lodě vypravily z Oděsy a směřují do Berdjansku na Azovském moři. V neděli propluly přes Kerčský průliv.

Ukrajinské lodě doprovázely lodě pobřežní stráže Pohraniční služby FSB „v souladu s mezinárodním mořským právem a v zájmu zajištění bezpečnosti Ruské federace„, sdělila regionální pohraniční správa.


Není zde článek celý?