Ukrajina se dohodla s MMF na zvyšování ceny plynu pro obyvatelstvo

Ukrajinská vláda se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem na postupném zvyšování ceny plynu pro obyvatelstvo, řekl vedoucí Naftogazu Andrej Kobolev.

„Proběhla principiální dohoda na postupném zvyšování ceny a stažení ukrajinského trhu na takzvanou celkovou dovozní paritu do dubna 2020,“ cituje Koboleva agentura UNIAN. Upřesnil, že se nyní diskutuje o tempu růstu ceny plynu.

Zvýšení cen plynu pro obyvatelstvo je jedním z požadavků MMF pro poskytování dalšího úvěru Ukrajině. Jak uvedl předseda vlády Vladimír Hrojsman, úřady jsou nuceny učinit tento krok k zajištění platby zahraničních dluhů.

Mise MMF pracuje v Kyjevě od 6. do 19. září. Čtyřletý program pomocí fondu umožňuje přidělit Ukrajině 17,5 miliardy dolarů. V březnu 2015 získal Kyjev první tranši ve velikosti pěti miliard, v srpnu téhož roku druhou tranši 1,7 miliardy.

V letech 2016 a 2017 převedl MMF Ukrajině jednu tranši na miliardu dolarů. Pátou tranši ukrajinské úřady očekávaly, že obdrží do konce roku 2017, ale dosud nebyla vyčleněna. Nyní Kyjev očekává, že obdrží tranši v tomto roce.


Není zde článek celý?