Ukrajina stojí před demografickou katastrofou – stále více lidí opouští zemi

Téměř milion Ukrajinců opustí každý rok svoji zemi. Toto číslo zveřejnil ukrajinský ministr zahraničních věcí Pavel Klimkin, přičemž varoval, že v jeho zemi by mohlo dojít v budoucnosti k ostrému nedostatku práceschopných lidí.

Ukrajinský ministr zahraničních věcí poskytl televizní stanici ICTV rozhovor, ve kterém hovořil o demografické situaci ve své zemi:

„Skutečně jsme v katastrofální situaci s jedním milionem Ukrajinců, kteří se každý rok odstěhují.“

Klimkin prohlásil, že jen samotné Polsko v poslední době přijalo okolo 1,4 milionů Ukrajinců, téměř 30 procent obyvatelstva polského města Vratislav nyní hovoří ukrajinsky.

Podle informací ukrajinského ministerstva zahraničí žijí přibližně dva miliony Ukrajinců v Polsku a přibližně tři miliony v Rusku.

Pracovní migrace z Ukrajiny v posledních pěti letech stoupla. Kromě Ruska a Polska se lidé stěhují také na Slovensko, do Česka, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Španělska.

Současná situace se v budoucnosti ještě zhorší. Zástupci vlády prohlásili, že současná pracovní migrace povede k nedostatku práceschopných lidí, což by mohlo ohrozit hospodářskou stabilitu v perspektivě několika desetiletí.


Není zde článek celý?