Ukrajina zahájila trestní stíhání proti Rusku kvůli „krymským zbraním“ v Donbasu

Náčelník Národní policie Ukrajiny Serhijj Kňazev obvinil Rusko, že nezajistilo bezpečné uložení zbraní na Krymu a ty se z území poloostrova údajně přesouvají do Donbasu; ukrajinská policie kvůli tomu zahájila trestní stíhání proti RF.

„Ruská federace nezajistila uložení střelných zbraní a střeliva na území obsazených vojenských objektů Ukrajiny v Autonomní republice Krym a ve městě Sevastopol,“ tvrdí Kňazev, jehož slova uvádí tisková služba Národní policie Ukrajiny.

Prohlásil, že údajně „začal přesun zbraní, zabraných na území 14 vojenských jednotek a jedné vojenské vysoké školy, na okupované území Doněcké a Luhanské oblasti“. Podle jeho slov se tyto zbraně dostávaly dále do rukou nezákonných ozbrojených útvarů působících na východě Ukrajiny a byly využívány v bojových akcích proti ukrajinským vojákům.

Kňazev uvedl, že policie evidovala více než 60 případů odebrání nezákonným ozbrojeným útvarům zbraní z Krymu, které se dříve nacházely ve vojenských jednotkách OSU na území Sevastopolu, Feodosije, Simferopolu.

Informoval především o případu, kdy na území Doněcké a Luhanské oblasti bylo odebráno 51 samopalů, 15 pistolí, dva granátomety a jedna karabina. V této věci bylo zahájeno trestní stíhání proti Ruské federaci podle paragrafu Porušení zákonů a zvyklostí války. Tento paragraf stanoví trestní odpovědnost za používání prostředků vedení války, zakázaných mezinárodními zákony, a další porušení zákonů a zvyklostí války, uvedených v mezinárodních smlouvách.

V lednu 2015 Nejvyšší rada Ukrajiny přijala prohlášení, v němž je Rusko nazýváno „zemí-agresorem“, neboť Kyjev se domnívá, že RF zasahuje do záležitostí Ukrajiny a je stranou konfliktu v Donbasu.


Není zde článek celý?