Ukrajinská delegace odmítla uctít památku Zacharčenka

Zástupci Kyjeva odmítli uctít památku zesnulého lídra samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) Alexandra Zacharčenka. Na jednání Kontaktní skupiny to oznámil zplnomocněný představitel Ruska Boris Gryzlov.

„Ukrajinská delegace odmítla uctít památku Alexandra Zacahrčenka na zasedání Kontaktní skupiny,“ řekl Gryzlov novinářům.

Lídr DLR Alexandr Zacharčenko zemřel v pátek 31. srpna v důsledku výbuchu v restauraci Separ v centru Doněcka. Kromě Zacharčenka zemřel také jeho strážce. Podle ministerstva pro mimořádné události bylo při výbuchu zraněno asi 11 osob. Vláda DLR označila incident za teroristický čin. Podle Dmitrije Trapeznikova, úřadujícího šéfa DLR dočasně zvoleného po Zacharčenkovi, bylo zadrženo několik lidí podezřelých z vraždy Zacharčenka. Ti však potvrdili, že se jednalo o diverzi ze strany Kyjeva. Nicméně Služba bezpečnosti Ukrajiny obvinění z účasti na vraždě odmítla.

Ruský prezident Vladimir Putin označil vraždu Zacharčenka za podlý čin a zdůraznil, že ten, kdo si vybral cestu teroru, nemá zájem o mírové řešení konfliktu. Oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová prohlásila, že nepochybuje o tom, že za touto událostí stojí Kyjev. Vyšetřovací výbor již zahájil trestní řízení.


Není zde článek celý?