USA přirovnaly Severní proud 2 k hrdlu láhve

Ministr energetiky USA Rick Perry prohlásil, že Washington je proti výstavbě plynovodu Severní proud 2, nevylučuje ale přitom hledání styčných bodů s Moskvou. Oznámil to portál Lenta.ru.

Když mluvil o příčinách záporného postoje k realizaci tohoto projektu, porovnal Perry plynovod s hrdlem láhve. „Jsme proti Severnímu proudu 2, protože to znamená, že dvě třetiny zdrojů budou od jednoho dodavatele, bude to jako hrdlo láhve, když něco bude špatně,“ vysvětlil.

Vyjádřil přitom jistotu v tom, že USA a Rusko budou moci najít styčné body, aby udělaly tento svět lepším. Podle slov ministra nechtějí ani Moskva, ani Washington přijít ke stádiu, kdy budou proti ruskému plynovodu zavedeny sankce.

Severní proud 2 má být postaven do konce roku 2019. V té době také skončí platnost dohody Gazpromu s ukrajinským Naftogazem o tranzitu plynu přes území Ukrajiny.

Projekt Severní proud 2 znamená výstavbu dvou plynových linek o celkovém výkonu 55 miliard krychlových metrů ročně od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa. Povolení k jeho výstavbě už daly Německo, Finsko a Švédsko a zbývá jen získat souhlas Dánska.


Není zde článek celý?