USA se rozhodly vyhnout mezinárodnímu soudu s pomocí sankcí

Washington chystá sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (MTS) v případě, že zahájí vyšetřování vůči USA nebo Izraeli kvůli Palestině. Je to uvedeno v konceptu prohlášení poradce prezidenta USA Donalda Trumpa pro bezpečnost Johna Boltona, píše The Wall Street Journal.

„Zahájí-li MTS vyšetřování vůči USA, Izraeli, anebo našim dalším spojencům, nebudeme nečinní,“ uvádí se v dokumentu. Dál v něm také stojí, že soudcům MTS může být zakázán vstup do USA, že proti jejich prostředkům v americkém finančním systému mohou být vyhlášeny sankce, a rovněž mohou být dovedeni k soudu podle amerických zákonů.

V konceptu prohlášení se navíc poukazuje, že USA učiní „totéž s jakoukoli společností nebo státem, který se zúčastní vyšetřování MTS vůči Američanům“.

Kromě vyhrožování sankcemi má Bolton také oznámit uzavření washingtonského zastupitelství Organizace pro osvobození Palestiny, uvádí WSJ.

„Administrativa Trumpa nenechá otevřenou kancelář organizace, zatímco Palestinci odmítají učinit kroky k přímým a významným jednáním s Izraelem,“ uvádí se v konceptu. „USA budou vždy podporovat svého přítele a spojence, Izrael.“


Není zde článek celý?