V Kyjevě si nemohou vybrat z verzí „průlomu“ lodí v Azovském moři

Na palubě ukrajinských vojenských lodí Donbas a Korec byli během jejich plavby přes Kerčský průliv přítomni ruští lodivodové. V interview pro televizi 112 Ukrajina to sdělil zástupce Kyjeva v Třístranné kontaktní skupině, generál Jevhen Marčuk.

Přiznal, že lodě potřebovaly pomoc kerčských lodivodů pro průchod před mělký Kerčský průliv, i když je jakákoli spolupráce s krymskými úřady podle jeho slov zakázána ukrajinskými zákony o „okupovaných“ územích.

Generál přitom poznamenal, že Donbas a Korec nejsou bitevní, ale pomocné lodě, proto jim bylo povoleno pozvat lodivody, kteří podle generála doprovodili normálně do Azovského moře tyto dvě lodě, které pak pluly dál, nejdřív do Mariupolu a pak do Berdjanska.

Toto prohlášení Marčuka odporuje tomu, o čem dříve informovalo vojenské námořnictvo, a sice, že lodě „nežádaly agresorskou zemi o povolení, ale uskutečnily své právo na volnou plavbu přes Kerčský průliv a v Azovském moři,“ přitom se „plavba ke Kerčskému průlivu a přes něj konala v složité situaci.“

Loď A500 Donbas a tažná loď A830 Korec propluly v sobotu, jak informovala pohraniční správa FSB na Krymu, podél pobřeží poloostrova, včetně ve výhradním ekonomickém prostoru Ruska. V neděli propluly ukrajinské lodě pod kontrolou ruské strany pod Krymským mostem.


Není zde článek celý?