V Německu prozradili, jak USA neplní protiruské sankce

USA vyvíjejí značný nátlak na Evropu v otázce protiruských sankcí, zároveň tajně provádějí vlastní transakce s Ruskem, píše novinář německých novin Das Handelsblatt André Ballin.

Svědčí o tom podle jeho názoru smlouva amerického vojenského koncernu Orbital ATK s ruským holdingem Energomaš, v rámci které USA koupily čtyři raketové motory, bez nichž by nemohly přepravovat náklady na ISS.

„V daném případě zvítězil podle všeho komerční zisk nad politikou, protože projektování vlastního motoru bude USA stát tři miliardy dolarů,“ podotýká Ballin v článku pro Handelsblatt.

Kromě toho, jak píše novinář, jednají Rusko a USA o nákupu americkou stranou ruských střelných zbraní pro své bezpečnostní služby. Jde o pistole Osa, které už byly zařazeny do výzbroje ve státě Arizona.

Ballin podotýká, že výrobce těchto pistolí — koncern Techmaš — je pod sankcemi jenom evropských zemí, kdežto americké společnosti s ním mohou spolupracovat. Podle jeho slov jsou v USA zbrojní transakce s Ruskem nepřijatelné ze zásadových důvodů, nákup ruských pistolí však tuto zásadovost zpochybňuje.

„Možná právě proto se v Evropě tak silně brání příkazům z Bílého domu, které se týkají dvoustranných energetických projektů s Ruskem,“ zdůrazňuje Ballin.


Není zde článek celý?