V Rusku podniknou odvetná opatření, bude-li RT a Sputniku odmítnuta akreditace ve Francii

V případě odmítnutí RT a Sputniku akreditace ve Francii může Rusko podniknout analogická opatření vůči francouzským médiím se státní účastí, prohlásil v rozhovoru pro Sputnik člen komise Rady federace pro informační politiku Igor Morozov.

Francouzské úřady zveřejnily rozsáhlou zprávu, v níž se mj. doporučuje, aby byla odmítnuta akreditace novinářům RT a Sputniku.

„Nemůžeme nechat podobné kroky bez povšimnutí, protože budou-li podniknuty, poškodí to svobodu slova. Proto podnikne Rusko adekvátní a přísně analogická opatření, která se budou týkat omezení akreditace pro francouzská státní média,“ řekl Morozov.

Senátor upřesnil, že jde mj. o státní mediální holding France Médias Monde, do něhož patří mj. France 24 a RFI.

Podotkl, že Rada federace úzce spolupracuje s francouzským Senátem a svobodně posuzuje s jeho členy otázky činnosti masmédií a svobody slova.

„Avšak budou-li podniknuta omezovací opatření vůči RT a Sputniku, budou-li zbaveny možnosti dostávat akreditaci, nedá se to označit jinak než za ostudu. Bude to drtivá rána zasazená zásadám demokracie a svobody slova, které hájila Francie po staletí a pokládala za neochvějné,“ prohlásil Morozov.

Zdůraznil rovněž, že chystaná opatření jasně svědčí o tom, že RT a Sputnik se staly ve Francii autoritativními médii, která nabízejí alternativu oficiálním názorům a mají vlastní obecenstvo, které jim důvěřuje.


Není zde článek celý?