V Rusku zareagovali na Trumpovu kritiku Severního proudu 2

Energetické projekty Ruska s evropskými státy jsou především komerční, prohlásil zástupce ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško, když komentoval slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o údajné energetické závislosti Německa na Rusku.

„S politického a geopolitického hlediska samozřejmě (projekty — pozn. red.) vytvářejí i materiální faktor pro zpevnění bezpečnosti v Evropě. Je to pozitivní vzájemná závislost,“ dodal Gruško.

Zároveň se podle diplomata některé země snaží prezentovat situaci v úplně jiném světle. Gruško zdůraznil, že USA silně tlačí na Evropu ohledně energetické spolupráce s Ruskem. Označil tyto kroky za absolutně nepřípustný politický nápor.

„Chtěli bychom doufat, že při přijetí rozhodnutí o tom, jak se dá i nadále v této oblasti navazovat vztahy s Ruskem, budou brát v úvahu aspekty, o kterých mluvím: spolehlivost, postupnost, nevnímaní kolísání politické konjunktury. Nejdůležitější je, že toto se opírá o důvěryhodný komerční základ. Náš plyn je levnější než zkapalněný,“ uvedl Gruško.

Gruško zdůraznil, že jakýkoliv politik, který se rozhoduje v této sféře, musí brát v úvahu ekonomickou situaci.


Není zde článek celý?