V USA označili část obvinění proti Butinové za omyl

Prokuratura USA přiznala, že Ruska Maria Butinová, která byla obviněna z činnosti jako nezaregistrovaný zahraniční agent, nenabízela intimní služby výměnou za funkci.

Z údajů zveřejněných v soudní databázi vyplývá, že prokuratura předpokládala, že Butinová nabízela sex výměnou za „funkci v organizaci, jež představuje zvláštní zájem“. Vyšetřovatelé učinili tento závěr z korespondence obžalované s „jinou osobou“. Obhajoba Butinové to popírala.

„Dokonce s ohledem na to, že vláda (pozn. USA) mylně vyložila tuto konkrétní korespondenci, pochybnost vzbuzují tvrzení obžalované o tom, že její vztah s (občanem USA —red.) osobou č. 1 je dost pevný, aby zajistil její přítomnost u soudu kvůli vznesení obžaloby v případě, že bude osvobozena,“ praví se v dokumentu.

Prokuratura tím argumentovala svůj postoj, že Butinová má zůstat ve vazbě.

Podle zpráv v médiích je osobou č. 1 politický poradce Republikánské strany Paul Erikson, se kterým měla Butinová poměr. Tvrzení prokuratury, že Butinová údajně nabízela intimní služby, byla rozšířena v americkém tisku, který v tom spatřil další důkaz „špiónské činnosti“ Rusky.

Butinová byla zatčena v červenci, hrozí jí až 15 let vězení. Byla obviněna ze spiknutí za účelem činnosti jako agent cizí vlády bez registrace na ministerstvu spravedlnosti USA, a také konkrétně z činnosti jako zahraniční agent. U soudu Butinová vinu popřela. Soudce ale vydal rozkaz k jejímu zatčení.


Není zde článek celý?