Ve Spojených státech promluvili o nových slabinách stíhacího letounu F-35

Americké stíhací bombardéry páté generace F-35B v mnoha parametrech viditelně ustupují základní verzi tohoto letounu F-35A. Jde mimo jiné o nemožnost nenápadně přenášet těžké letecké bomby.

Jak píše americký list The National Interest, je to všechno o konstrukčních vlastnostech tohoto modelu letadla. Je vyvíjen pro krátký vzlet a vertikální přistání (short take-off and vertical-landing, STOVL). F-35B je mnohem silnější a objemnější než F-35A kvůli přítomnosti zvedací vrtule. V důsledku toho má také zvýšený odpor vzduchu. To zpomaluje zrychlení a komplikuje otáčky. Například F-35B potřebuje přibližně o osmnáct sekund více, aby zrychlil z 0,8 do 1,2 Mach ve srovnání s F-35A.

Kvůli rozdílům ve tvaru trupu F-35B má mnohem menší prostor ve vnitřních oddílech pro zbraně, včetně těch pro bomby, což dělá jeho arzenál méně hrozným. Kromě toho masivní 900 kilogramové bomby, které používá americké letectvo k ničení bunkrů a dalších opevněných cílů, se do tohoto letadla nevejdou vůbec, takže musí být zavěšeny na vnější pylony. To snižuje schopnost bombardéru se utajit během bojových misí.

Je také pozoruhodné, že STOVL v podstatě neumožňuje F-35B využít všechny své zdroje na umístění zbraní, protože letadlo nemůže přistát svisle s maximální hmotností. Pokud se zvedne do vzduchu a naloženou munici nevyužije, bude muset před přistáním bomby shodit.


Není zde článek celý?