Ve Vietnamu našli ostatky sovětského pilota, který zmizel před půl stoletím

Na severu Vietnamu bylo objeveno tělo sovětského pilota Jurije Pojarkova, který zmizel před 47 lety během cvičného letu. Uvádí se to na webových stránkách televizního kanálu Zvězda.

Pátrací expedice byla organizována na základě iniciativy pilotovy vnučky. Celý rok bylo prováděno pátrání a nakonec se podařilo najít ostatky dvou těl a úlomky letadla.

Jurij Pojarkov nastoupil do Vietnamské lidové armády jako člen skupiny sovětských odborníků, jejichž úkolem bylo poskytování vojenské pomoci. Sloužil jako instruktážní pilot. V dubnu 1971 se Pojarkov společně s vietnamským letcem vydali na zkušební let na sovětské stíhačce MiG-21S a už se nevrátili. Vietnamci je nedokázali najít a po deseti dnech pátrání zastavili, sdělil historik letectva Nikolaj Bodrichin.

Během let 1965-1974 bylo ze Sovětského svazu do Vietnamu vysláno více než 6 tisíc generálů a důstojníků a téměř 5 tisíc vojáků a seržantů základní služby. Podle různých údajů během vojenských akcí zahynulo sedm až šestnáct sovětských členů armády.


Není zde článek celý?