Vědci našli způsob, jak udělat Saharu zelenou a plodnou

Skupina meteorologů z USA, Číny a Itálie, kterou vede Eugenie Kalnayová, vytvořila model klimatu pouště Sahary, který ukázal, že tato oblast může být opět plodná. Jejich výzkum je zveřejněn v časopisu Science.

Ve své studii navrhli vědci pokrýt celou oblast Sahary (více než devět milionů čtverečních kilometrů) slunečními a větrnými elektrárnami. Díky realizaci tohoto megaprojektu by bylo možné vyrábět čtyřikrát více energie, než spotřebuje lidstvo dnes.

Podle nich po umístění elektráren do pouště se množství srážek zvýší více než dvakrát, což posílí vegetační období pro rostliny a díky tomu se zvýší počet rostlin v této oblasti.

Vědci také poznamenali že větrné elektrárny ve velkém měřítku ovlivňují pohyb větrů a také přispívají ke směšování vzdušných hmot. Solární panel odráží sluneční paprsky a tím ochlazuje povrch země. Podle názoru odborníků by byla tato opatření dostatečná k tomu, aby se mohlo v poušti znovu rozvíjet zemědělství.

Vědci také provedli simulaci klimatu na dalších pouštích naší planety s přihlédnutím k umístění elektráren, ale jejich vliv byl omezený vzhledem k povaze klimatu a nedostatečné velikosti.


Není zde článek celý?