Vědci zjistili, co je nečekanou příčinou nevysvětlitelného úmrtí

Vědci z britské Univerizy v Portsmouthu zjistili, že psychické trauma může způsobit změny v mozku, které v konečném důsledku vedou k smrti, a to bez zjevného důvodu. To se uvádí v tiskové zprávě na portálu MedicalXpress.

Podle vědců „stav rezignace“ vzniká, když je člověk přesvědčen o tom, že situace, v níž se ocitl, nemá žádné východisko. Takový člověk sice neuvažuje o sebevraždě, ale v jeho mozku dochází k funkčním změnám, které vedou k progresivnímu psychologickému vyčerpání, píše MedicalXpress.

Člověk se zpočátku vyhýbá sociálním kontaktům, pak se u něj rozvíjí hluboká apatie a abulie — chorobný nedostatek svobodné vůle a touhy zapojit se do nějaké činnosti. Nemocný odmítá jídlo a přestává o sebe dbát, pořád je ale schopen naslouchat svému okolí a za jeho pomoci tento stav překonat. Abulie přechází do psychické akinézie, kdy člověk přestává reagovat na bolest a nevyhýbá se traumatickému působení vnějších faktorů. Je znám případ, kdy žena trpící akinézií byla ponechána na pláži a utrpěla popáleniny druhého stupně. Nakonec, za tři či čtyři dny, nastává psychogenní smrt.

Vědci se domnívají, že tento proces může být zvrácen pomocí fyzické aktivity či pomocí alespoň částečné kontroly situace jiným člověkem. To má vést k tvorbě dopaminu, který zlepšuje zdravotní stav nemocného.


Není zde článek celý?