Vrazi demokracie. Od blbounů a nejapnosti je blízko k násilí

Publicista Vladimír Kučera, jehož si vážím, napsal 30. srpna 2018 na blogu Aktuálně.cz, že novináři by se neměli zabývat nejapnými výroky prezidenta Miloše Zemana. „Zdá se mi, že jednoznačně platí: diskutovat o Zemanových výrocích vůči novinářům = ztrácet sebeúctu,“ uvedl a dodal: „Stále ještě si myslím, že novinařina je v podání mnohých kolegyň a kolegů náročné, složité a úctyhodné řemeslo. Zaplevelit ho půtkami se Zemanem není důstojné.“

Souhlasím. Ale jen do té míry, pokud nebudou Zemanova slova hraničit s naváděním ke zločinu. A výrok, jakým se Zeman tento týden „zaskvěl“ na oficiálním setkání s velvyslanci České republiky, je nejen skandální a odporný, ale dal by se chápat také jako vybízení k trestnému činu. 

Zeman pronesl slova o vyhubení novinářů ve středu po setkání s českými velvyslanci na Hradě. „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ řekl Zeman.

Jinými slovy: bylo by dobré vyhubit novináře, jako se to udělalo s Blbounem nejapným.

Tohle už není bonmot. To je nepřímá výzva k tomu, aby se novináři likvidovali.

V květnu 2017 Zeman – údajně také bonmotoval – po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Zeman tehdy v ruštině okomentoval množství reportérů, kteří na politiky čekali. „Tady jsou další novináři? Novinářů je příliš moc, měli by se likvidovat,“ pronesl v jednu chvíli Zeman směrem ke svému ruskému protějšku. Putin navrhl mírnější postup. „Není nutné je likvidovat, ale omezit,“ pronesl s úsměvem.

V říjnu 2017 se Miloš Zeman opět pustil na veřejnosti do novinářů. Tentokrát v sídle Rady Evropy, kde jej popudila přítomnost kameramana.

„Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju,“ zahrozil Zeman na adresu pracovníka České televize, když procházel foyer v sídle Rady Evropy ve Štrasburku za doprovodu několika osobních strážců.

Nutno připomenout, že Zeman za svá slova sklidil vždy ostrou kritiku – a to nejen od novinářů, ale i ve světě, a hlavně od politiků včetně těch vládních. 

V tomto kontextu je velmi důležité, co udělala internetová televize DVTV. Když se na nejapná slova Zemana dnes zeptala premiéra Andreje Babiše a 1. místopředsedy vlády Jana Hamáčka, dozvěděli jsme se, že Babiš má rád lemury.

Andrej Babiš:

„Za mě – ten blboun nejapný je fakt sympatické zvíře. Je mi strašně líto, že ho vyhubili. To je fakt škoda. Já mám rád lemury. Ty rád krmím. A to je všechno, co k tomu chci říct.“ 

Jan Hamáček:

„Já také nemám příliš co dodat. Účastnil jsem se diskuse velvyslanců s prezidentem. Nemohu komentovat výroky pana prezidenta, či je hodnotit. To je spíše otázka na kancelář prezidenta. Já si samozřejmě práce novinářů vážím, pokládám je za klíčovou součást demokratické společnosti a jejich role je nezastupitelná.“

Tohle teda kritika Zemana není. To je alibismus, slabošství a spolupachatelství.

Ve zkratce:

1) Výborná práce DVTV (jiné zpravodajské médium se na to nezeptalo). 

2) Selhání Hamáčka, že Zemana minimálně vůbec nepokáral.

3) Zbabělý Babiš, který se zmohl jen na tvrzení, že on má rád lemury.

4) Neodsoudit volání Miloše Zemana po likvidaci novinářů je podle mého soudu od vlády zločin.

Hlídací psi

Kromě opozičních politiků se nejrázněji vyjádřil generál Petr Pavel. Bývalý předseda Vojenského výboru NATO projevil normální cit, rozum a odvahu.

Pavel byl ve čtvrtek na předávání cen Hanno R. Ellenboegenové v Praze. A v anglicky proneseném projevu v sále Kongresového centra ČNB uvedl, že se za Zemanova slova stydí. 

Serveru Hlídací pes pak poskytl krátký rozhovor, v němž přímo reagoval na Zemanovo prohlášení. Jeho nepatřičnost vyzdvihl zejména v souvislosti s cenou za výjimečnou službu veřejnosti, která byla na čtvrteční akci udělena zavražděnému slovenskému novináři Jánu Kuciakovi a jeho přítelkyni Martině Kušnírové.

„Byla tady přítomna jeho rodina a předání ceny bylo nejen velmi emotivní, ale také vyznělo jako memento pro všechny, kterým leží na srdci svoboda tisku jako jeden z podstatných hlídacích psů demokracie,“ řekl někdejší náčelník generálního štábu s tím, že zavražděný novinář se podílel na vyšetřování korupce na Slovensku.

„Myslím si, že v tomto kontextu bylo vyjádření prezidenta Zemana na adresu novinářů ne nešťastné, ale řekl bych, že mimořádně nepatřičné. Takové prohlášení by se rozhodně nemělo objevit nejen v tomto kontextu, ale i v žádném jiném,“ dodal Petr Pavel.

Už několikrát jsem to ve svých vystoupeních na besedách a přednáškách říkal, tak to zkusím shrnout a zjednodušit:

Novináři jsou tu od toho, aby za veřejnost hlídali politiky. Ti jednou za čtyři roky rozhodnou u voleb. Ale pak si jde každý po svém. A tak to má být, každý máme své problémy, starosti a práci.

Ale naší prací novinářů je, tady ty čtyři roky mezi volbami hlídat politiky, aby se chovali slušně, mravně a nekradli. Aby dodržovali pravidla a zákony, aby hájili svobodu a demokracii. Jak se říká: novináři se mají snažit štěkat a kousat.

Tím, co novináři dělají, se často dostávají do nebezpečných situací. Občas stojí proti velkým korporacím, nebo silným a všehoschopným politikům, či dokonce proti mafiím a vrahům. I tahle rizika s sebou toto povolání nese, což ukázal případ na Slovensku. 

Novináři jsou tedy takoví vaši vyslanci. Kontrolují politiky za vás a ve vašem zájmu. A ten, kdo zabije novináře, nebo k tomu jen vyzývá, zabíjí i kousek vás. A tím pádem i kus demokracie. Protože volá po hubení novinářů kvůli práci, kterou dělají. 

To, že tohle nechápe žlučovitý Zeman, který ztratil poslední zbytky soudnosti, je smutné. To, že to nedokáže pochopit vláda, je tragédie. Protože ta má na rozdíl od prezidenta i praktické možnosti, jak hubení novinářů zabránit, nebo se proti takovým snahám alespoň důrazně postavit.

Nebo bude premiér této země jednat rázně, teprve až bude Zeman vyzývat k hubení pekařů či zemědělců? Až bude prezident útočit na jeho oblíbenou profesní skupinu?

Dokud se vláda a prezident jednoznačně nepostaví na stranu práva, budu si o takové vládě a o takovém prezidentovi myslet, že jsou vládou vrahů – vrahů demokracie.

Jaroslav Kmenta

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?