Zavražděný v Chemnitzu byl tmavý po kubánském otci. Dnes mohli náckové honit jeho

V německém městě Chemnitz pokračuje řádění extremistů v ulicích. Z vraždy jsou podezřelí Iráčan a Syřan, kteří ho pododali ve sporu, jehož podnět ještě není jasný. Že se zavražděný německý občan Hillig zastával obtěžované ženy, je verze, která koluje, ale není nijak doložena.

Muž, jehož smrt otřesila městem Chemnitz, se jmenoval Daniel Hillig. Byl to pětatřicetiletý tesař, který by si sotva přál, aby jeho jméno využili pravicoví extremisté. Jak píše Der Tagesspiegel, byl to krátce střižený muž s tmavou pletí, jeho otec byl z Kuby. Jeden jeho přítel  na Facebooku napsal, že je nesnesitelné, že ti, kteří Hilligovi ztěžovali život, teď využívají jeho smrt „k navození stavu připomajícím občanskou válku“. Hillig vždy bojoval proti nacionalismu, rasismu a fašismu.

Za jiných okolností by hajlující vlastenci honili po ulicích jeho, protože vypadal neněmecky. Najednou je to Němec.

Většina Němců souhlasí s tím, aby byla AfD byla pod ústavním dohledem. V reprezentativním on-line průzkumu agentury Civey pro online portál Funke Media Group uvedlo více než 57 procent respondentů že strana by měla být pod dohledem. Že „určitě“ si myslí 42,7 procenta, že „spíše ano“ 14, 5 procenta.

Oproti tomu téměř 36 procent respondentů se domnívá, že AfD by neměla být sledována „v žádném případě“nebo „spíše ne“. Asi sedm procent je nerozhodnuto. Míra východních Němců, kteří jsou pro monitorování, je výrazně nižší než u západních Němců, 66 procent vůči 48 procentům.

V poslední době byl například kritizován politik AfD Markus Glad Maier, který psal na Twitteru ohledně extrémní pravice a xenofobních útoků v Chemnitzu: „V případě, že stát nemůže ochránit své občany, lidé jdou do ulic a chrání se sami. Je to jednoduché“.

Ústavní dohled by znamenal, že by se také mohlo objasnit, jaké vazby mají extremisté na další skupiny v Německu, z nichž některé mají jasné spojení na ruské fotbalové chuligány. Také by se mohlo ukázat, jak jsou extremisté financováni.

Výroční zpráva českého ministerstva vnitra o extremismu za loňský rok uvádí, že agendu extrémní pravice u nás převzala SPD Tomia Okamury. Okamura je ovšem místopředsedou Sněmovny a jeho nenávistná demagogie zřejmě nikomu nevadí. Německá AfD je zase oblíbená strana exprezidenta Klause, který rád vystupuje na jejích akcích a stylizuje se jako obránce národních hodnot proti zlému Bruselu. Jenže kdo by si troufl říci nahlas, že Klaus(ové) a Okamura pilně pracují na podrývání civilizovaného státu?

Není zde článek celý?