Zeman by rád zrušil Reportéry ČT. Lepší vysvědčení jim vystavit nemohl

V pravidelném pořadu Týden s prezidentem si prezident Miloš Zeman opět svorně notoval s majitelem a multimoderátorem obskurní televize Barrandov Jaromírem Soukupem. Řeč se jako obvykle stočila k pomlouvání České televize, kterou oba svorně nenávidí natolik, až se zdá, že nějaké plivance na ni by si neodpustili, ani kdyby téma bylo, kolik je právě hodin. Nechyběly ani vpravdě státnické výroky, jako třeba že obsah ČT je smrdutý koktejl, nebo nadávání nepohodlným a dosud nesehnutým radním České televize, konkrétně Zdeňku Šarapatkovi, do šílenců.

Je známou věcí, že novináři, zvláště pak ti investigativní nebo prostě jen k hlavě státu kritičtí, leží Miloši Zemanovi těžce v žaludku a přivádějí ho k zuřivosti. Když je v blahosklonné náladě, tak jim jen sprostě nadává a mává maketou kalašnikovu, když ne, tak lituje, že dosud nebyli vyhubeni, nebo si rovnou přeje je likvidovat. Přičemž ho i sám Vladimir Putin, v jehož zemi bylo zavražděno už hodně přes stovku novinářů, mírnil, že je přece stačí omezit. Sovětský svaz náš vzor.

Nu a omezit by se přece dali i tak, že by se České televizi v parlamentu neschválila výroční zpráva. Což by vedlo k odstranění ředitele Petra Dvořáka. Ten Miloši Zemanovi velmi překáží zejména z toho důvodu, že je velkým podporovatelem právě redakce publicistiky. A tak k neschválení výroční zprávy ČT prezident poslance přímo nabádal. Jak jinak než opět ze studia TV Barrandov.

Tento týden se prezident republiky opět rozjel proti veřejnoprávní televizi. Rovnou by jí pokrátil rozpočet, aby už nemohla produkovat pořady, jako jsou Reportéři ČT Marka Wollnera a 168 hodin neméně ostré Nory Fridrichové. Toho bohdá nebude, aby si někdo dovoloval točit reportáže, které hlavu státu zrovna nevelebí.

Zrušit, nefinancovat, vyhladovět, nevynakládat finance na špatné pořady, znělo rozhořčeně z prezidentských úst, přičemž „špatné“ je nutno číst jako „ty, které Miloše Zemana případně Andreje Babiše kritizují a upozorňují na alarmující a nebezpečná fakta kolem obou těchto vrcholných státních činitelů“. Přeloženo: Novináře, kteří dělají přesně to, co ve svobodné zemi dělat mají – čili hlídají a „obnažují“ politiky – zakázat, umlčet. Ať žije svoboda slova v České republice!

Proč ale Zeman vytáhl tak zostra právě teď a právě proti Reportérům? Příčina se zdá vcelku zřejmá. Byli to totiž Reportéři ČT, kdo nedávno přinesl reportáž o tom, jak nepěkně to „smrdí“ kolem financování prezidenta a jeho straničky zemanovců. Ukázalo se, že téměř polovina příjmů SPOZ pochází z milionových darů firmy Adast. To by nebylo nic tak divného, třeba prostě mají svého Miloše jen obyčejně lidsky rádi – jen by Reportéři nesměli vypátrat, že skuteční majitelé firmy nejsou známi a prokazatelné nitky, přes právníka Fabia Delca, vedou až k Putinovi. Ještě se divíte, že Zeman soptí a Reportéry by nejraději zadupal do země? Zpětná vazba je to ale cenná.

Marek Wollner se k tomu na svém profilu vyjádřil: „Tak takové přiznání jsem ani nečekal. Před třemi týdny jsme v Reportérech ČT vysílali reportáž, jak prezidenta a jeho partaj financuje adamovský podnik Adast, který skrytě ovládá člověk s vazbami na Putina. Prezident tehdy k našemu zjištění neřekl ani slovo, až teď na TV Barrandov. Chce omezit rozpočet televize kvůli pořadu Reportéři ČT a taky kvůli dalšímu kritickému pořadu 168 Nory Fridrichové, s nímž jsem spojen jako šéfredaktor. Nemohl nám vyseknout lepší poklonu za důslednou kontrolu, která se mu nelíbí a které by se chtěl jako správný vrchní cenzor zbavit.“

Od prezidenta Zemana tak dostávají vyznamenání všichni. Ti, kdo mu v předklonu slouží, i ti, kteří dosud na svou čest nerezignovali. „Medaile“, které se neudílejí na Hradě, nýbrž z křesla u servilního Soukupa v podobě nenávistných výkřiků a nadávek, začínají být ovšem v dnešní době cennější.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?