Zeman na loajalitu kardinála Duky nějak nebere ohled. Je pro zdanění církevních restitucí

Prezident Zeman má poněkud zvláštní pojetí právního státu. Na TV Barrandov se ve čtvrtek nechal slyšet, že se začal klonit ke zdanění církevních restitucí: „Mě poněkud dožralo, jestliže svatá církev se domáhala žalobami různého pofiderního majetku i po uzavření restitučních zákonů jak na obcích, tak na krajích,“ sdělil Zeman. Podle něj sice Česká biskupská konference vydala prohlášení, že po krajích už církev nebude požadovat sporné majetky, jenže ty dle Zemana představují jen malou část z celkového počtu žalob. Církve se dál soudí s obcemi, „zatímco my všichni jsme si mysleli, že už to dávno přešlo a že církev už má dost“.

Výraz „poněkud dožralo“ nechme stranou, takhle nemá hlava státu co mluvit a to ani na na zcela vůči němu loajální  milované soukromé televizi. Jde o to, že věcně nemá pravdu. Jeho pojetí právního státu je poněkud svérázné. Dovolávat se zákona může každý, tedy i církevní subjekty. Je na soudu, aby zjistil, zda někdo má na něco nárok. Zeman se tváří, že stát dal církvím nějaký milostivý dárek a přitom jim jen vrátil část toho, co bylo za komunistického režimu ukradeno. Zdaňovat částečně vrácený lup je absurdní a něco takového požadovat je absurdní.

Není také jasné, co Zeman míní výrazem „my všichni jsme si mysleli“. Kdo je to „my“? Hrad, zemanovci, babišovci, soc.dem., okamurovci, komunisté, Piráti, Volná myšlenka, duch Jana Husa vyvolaný Lenkou Procházkovou na nějaké spiritistické seanci?

Je otázka, proč má Zeman něco takového zapotřebí, když už nikam kandidovat nebude. Vedlejší otázkou je, jestli kardinál Dominik Duka už nahlédl, že jeho servilní postoj k současnému prezidentovi nepřinesl žádné ovoce. Zatím se nezdá. A to kardinál i na narozeninovou oslavu bezprověrkového kancléře Mynáře přispěchal a mši v Lánech sloužil. V tomto případě zřejmě přirozené i nadpřirozené prostředky nějak selhávají.

Richelieu byl Richelieu a Duka je jen Duka. Tak to na světě chodí. A čiň Zemanovi dobře, zdaněním se ti odvděčí.

Není zde článek celý?