Zeman se ohledně terorismu opět ukázal jako diletant a salónní pistolník

Abychom Zemanovi jenom nespílali. Ve svém propíraném projevu k velvyslancům (ZDE) udělal i jednu dobrou věc, totiž hájil naši vojenskou účast na afghánské misi. Má pravdu v tom, že Afghánistán je hnízdo teroristických skupin a zahnízdila se tu před lety Al-Káida, která stála za útokem 11. září a dalšími. Američanům se řada věcí nepovedla, ale narušit činnost Al-Káidy a Tálibánu se jim povedlo. Od 11. září se islamistickým teroristům nepovedlo udělat podobně okázalý útok. Jak bývá obvyklé, spojil to ale Zeman s řadou nesmyslů, které u diplomatů musely vzbudit údiv, mírně řečeno.

Řekl třeba: „A teď vás překvapím. I když mnozí z vás to vědí. Afghánistán je jedna z nejbohatších zemí světa, protože je největším producentem opia na světě, a následně heroinu. Jenomže výnos z této produkce neslouží Afgháncům, ale teroristickým skupinám. Argument je velmi prostý. Tak náročná operace, jako byla citovaná newyorská dvojčata, vyžadovala obrovskou logistiku. Šlo o čtyři velká letadla, a tedy o obrovské finanční zázemí, které si může dovolit pouze producent opia, největší producent opia na světě. A toto vše, kolegyně a kolegové, zdaleka nepominulo. Když opustíme Afghánistán, pak Tálibán tuto zemi ovládne a učiní z ní nový Islámský stát. A bude organizovat další a další teroristické akce prostě proto, že je to v jeho povaze.“

Předně je pochybná Zemanova opiová teorie. Financování Al-Káidy obstaral také sám velký boháč Usáma bin Ládin. Sponzorem islamistů byla také Saúdská Arábie, než zjistila, že se to může obrátit proti ní, protože tamní královskou rodinu islamisté nenávidí, protože ji považují za kolaboranta s USA. Je to ta samá Saúdská Arábie, se kterou Zemanem obdivovaný Donald Trump dojednal zbrojní zakázku za 110 miliard dolarů. Ten Trump, který okázale zakázal přístup do Ameriky muslimům ze zemí, které nikdy na území USA neprovedly teroristický útok, ale vynechal z toho právě Saúdskou Arábii, odkud někteří útočníci 11. září pocházeli. Pokud jde o světový terorismus, je Zeman salónní pistolník a diletant.

Zeman se dopouští i dalšího zjednodušení, pokud jde o afghánské tažení. Sophia Larson píše na The National Interest: „Pentagon stále tvrdí, že v misi v Afghánistánu jde o ochranu vlasti, tvrdí, že neomezená přítomnost al-Káidy v 90. letech 20. století jim umožnila provést útoky na 11. září. Ve skutečnosti byly tyto hrozné útoky koordinovány z několika míst na celém světě – včetně Spojených států. Navíc zpravodajská komunita promeškala téměř dvě desítky příležitostí k jejich zastavení. Navíc jsou nyní na celém Středním východě, v Africe a jižní Asii mnohé skupin inspirovaných Al-Káidou.“ Jak píše v jiném článku tamtéž, ameriku ohrožuje její vlastní domácí terorismus, který nevyvolává takový ohlas médií. Tak například v roce 2016 vyl v Oklahomě zatčen muž v Oklahoma City za to, že se pokusil odpálit několika set kilogramovou výbušninu v nákladní dodávce zaparkované v centru města. Útok, jak doufal, by ochromil vládu a začal revoluci. V Kansasu byli zatčeni tři muži za to, že plánovali bombový útok proti bytovému komplexu a mešitě pomocí čtyř vozů naložených výbušninami. Vadou na „kráse“ je to, že teroristé nebyli islamisté, ale Američané bílí jako padlý sníh. Sama FBI varovala předtím, že bílí „supremacisté“ stojí za více teroristickými útoky než jiná domácí teroristická skupina.

Zeman by si měl při svém velkolepém boji proti světovému terorismu svá zjednodušení odpustit, aspoň před diplomaty, jinak se zesměšní. Pokud je to ještě vůbec více možné.

Není zde článek celý?