Adrenalinový souboj o Prahu pokračuje, v boji o senát je úspěšná ODS, v krajích ANO

Ve většině krajských měst kromě Liberce v komunálních volbách zatím vede hnutí ANO. Po sečtení poloviny hlasů to vypadá, že souboj o senát svede ODS, která vede na osmi místech, s hnutím ANO, které s ní nejpravděpodobněji půjde na mnoha místech do druhého kola. V Praze se rýsuje výsledek zcela odlišný, na prvních místech se po každém novém okrsku střídá Praha sobě, Piráti, ODS i Společně pro Prahu. Hnutí ANO zatím příliš nedotahuje.

Po sečtení poloviny okrsků v obecních volbách držela nejvíce zastupitelských křesel tradičně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Ze samostatně kandidujících stran vedla KDU-ČSL před STAN. Následovaly ČSSD, KSČM, ODS a hnutí ANO, které ale vedlo ve dvou třetinách z 27 statutárních měst. Průběžná účast činila 51,65 procenta. Vyplývá to z údajů na volebním serveru. Podle propočtu ČTK je už rozhodnuto ve dvou statutárních městech, v Karviné vyhrála s velkým náskokem ČSSD, v Třinci zvítězí jasně sdružení Osobnosti pro Třinec.

Lidovci v obcích, kde strana kandidovala samostatně, měli po sečtení poloviny okrsků 1522 zastupitelů, hnutí Starostové a nezávislí 786. Sociální demokraté zatím obsadili 630 křesel a komunisté 421. ODS měla průběžně 380 mandátů, hnutí ANO 92. Očekává se, že vládní hnutí bude bodovat podobně jako některé další sněmovní strany až ve větších městech, z nichž jsou známy pouze dílčí výsledky hlasování. TOP 09 držela stále 42 zastupitelských míst, SPD Tomia Okamury pět a Piráti čtyři.

Hnutí ANO vedlo v drtivé většině ze 13 krajských měst. Výjimku tvořila Praha, kde zhruba v 18:30 vedla ODS před hnutím Praha sobě. V hlavním městě jsou však sečtená pouze necelá tři procenta okrsků. V Liberci pak bylo první uskupení Starostové pro Liberecký kraj.

V Karviné vedli sociální demokraté po sečtení více než 96 procent okrsků se ziskem více než 44 procent hlasů. Hnutí ANO má necelých 22 procent a komunisté přes 11 procent. V Třinci má sdružení Osobnosti pro Třinec zatím více než 46 procent hlasů. Na druhém místě bude ANO, zatím má 13,6 procenta, třetí bude KDU-ČSL se zhruba deseti procenty.

Z dalších statutárních měst vedla ve Frýdku-Místku ČSSD, občanští demokraté jen v Teplicích. V Kladně figurovala na prvním místě Volba pro Kladno, v Mostě seskupení ProMost a v Prostějově Narovinu!.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Dílčí úkony, které vyšetřovatelé provádějí, policie upřesňovat nebude. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?