Americký admirál vysoce hodnotil možnosti ruské rakety Kalibr

Americký admirál James Foggo řekl, že možnosti nové ruské rakety Kalibr jsou „impozantní“.

„Šest nových ponorek třídy Kilo nyní působí v oblasti Černého moře, dvě z nich byly ve Středozemním moři a odpalovaly rakety Kalibr. Raketa Kalibr je impozantní raketa. Okřídlená raketa k zasahování pozemních cílů. V případě startu z jakéhokoliv z těchto moří, včetně Kaspického, může doletět do jakéhokoliv evropského hlavního města,“ řekl velitel amerických vojenských námořních sil v Evropě a v Africe a nejvyšší velitel spojenenckých sil v Neapoli na akci v Atlantic Council.

Ruské lodě a ponorky provedly 22. srpna sto úderů okřídlenými raketami Kalibr na stanoviště teroristů v Sýrii. Na Ministertsvu obrany RF uvedli, že celkem zasáhly 166 objektů.

Co jsou to rakety Kalibr?

Rakety Kalibr byly původně určeny k výzbroji nejnovějších víceúčelových atomových ponorek projektu 885 Jaseň. Potom jimi byly vyzbrojovány jak ponorky projektu 636, k nimž patří Veliký Novgorod, tak i lodě.

Dosah Kalibrů je kolem 2,5 tisíce kilometrů. Poprvé byly použity proti ozbrojencům v Sýrii 7. října 2015. Tehdy raketová loď projektu 11661K Dagestán a malé raketové lodě projektu 2163 Grad Svijažsk, Veliký Usťug a Uglič vyslaly 26 raket s plochou dráhou letu z hladiny Kaspického moře.

Od té doby byly Kalibry opakovaně použity proti teroristům v Sýrii.


Není zde článek celý?