Bojovníci za záchranu civilizace zůstali trčet před hradbami Senátu

Záchrana evropské civilizace se nekoná, aspoň ne v Praze a v senátních volbách. Ono ani jinde v Česku, tady ovšem kandidovaly za velkého bubnování čelné hvězdy tažení proti Bruselu. Spojuje je většinou také jistý něžný vztah ke Kremlu, přinejmenším v tom, že hlavní nebezpečí pro tuto zemi a Evropu vidí v islámských hordách, neomarxismu a ohrožení národní suverenity.

Benjamin Kuras dostal 7,09 procent, Ivan David 5,49, Ladislav Jakl 6,39 a Petr Hannig 2,20. Posledně jmenovaný je v tom výčtu spíš kvůli tomu, že civilizaci sice nijak nezachraňuje, ale v druhém kole podpořil v prezidentské volbě Miloše Zemana.

Znalec motýlů a amatérský islamolog Martin Konvička taky nedostane šanci vést křížové tažení. Dostal asi čtyři procenta. Před dvěma lety to zkoušel taky a měl osm procent. Okamurovci nemají celkově co slavit, ani Josef (Pepa) Nos s 4,47 procenta neuspěl.

Ladislav Jakl teď může uvažovat, jestli mu stálo za to se takhle odkopat a kandidovat za SPD. Totéž si může promyslet jeho podporovatel (proti kandidátovi za vlastní ODS) Václav Klaus ml. Totéž platí pro Petra Macha, který Jakla taky podpořil.

Jako coming out to nebylo špatné, otázka je, když už takhle vyšli ze sebe, jakým směrem budou dále kráčet a jestli by neměli být důslední. Jistý problém je samozřejmě v tom, že Tomio Okamura se potřebuje obklopovat lidmi poddajnými a nechytrými a nikoho jiného by ve svém politickém stroji na peníze vedle sebe nesnesl. Jeho mediálně známí kandidáti mají velká ega a hloupí také nejsou, jen v jistém směru mají poněkud deformované vnímání reality. Okamura by je rád použil, aby to nevypadalo, že jsou kolem něho jen jedinci, které není možné samostatně pustit k mikrofonu, aby zas nebyla ostuda. Aspoň Jaklovi nehrozí, že by se vyskytoval ve společnosti, kde se pije šampaňské.

Ivan David se může utěšovat tím, že má pořád ještě svůj web Nová republika, kde se může realizovat publikováním proruských konspiračních teorií. Nežil ostatně zbytečně, v roce 2016 dostal cenu Unie českých spisovatelů a to za „odvážné občanské postoje“. Šéfem té unie je sice normalizační básník Karel Sýs, ale lepší než nic a ono přece nebylo za starého režimu všechno špatné.

Kdosi podepsaný „Tribun“ na Nové republice v sobotu napsal: „Inu, demokracie je to přímo ukázkově kapitalistická: značek (stran) je na trhu bambilión, ale reálné se jejich produkty liší minimálně a pokud chcete něco jen trochu jiného, tak to v nabídce prostě není.“

Tak určitě. SPD se už taky moc neliší, protože někteří politici z jiných stran se okamurovcům začali podobat a pár voličů jim odsáli. To je ta horší zpráva z posledních voleb.

Je otázka, co některé z těchto lidí vedlo k tomu, že sebevědomě kandidovali zrovna v Praze, která jejich myšlenkovému světu moc nenaslouchá. Odpověď už ale není moc důležitá, prostě to nevyšlo.

Na Nové republice píše Ivan David v diskusi čtenářů: „Nemám ambice léčit cizí ambice.“ To samozřejmě dost dobře ani nejde. Teď je potřeba pokračovat v duchu starého hesla „lékaři, uzdrav sám sebe“. Není to tak, MUDr. Ivane Davide, psychiatře?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?