Die Welt: Juncker vyzval k vyloučení Orbána z Evropské lidové strany

Předseda Eurokomise Jean-Claude Juncker prohlásil, že členství maďarského premiéra Viktora Orbána v Evropské lidové straně je nevhodné, píše německý list Die Welt. Podle verze Junckera, neodpovídají výroky a záměry hlavy maďarské vlády křesťansko-demokratickým hodnotám, jež tvoří základ ELS.

Podle předsedy Eurokomise, který zastává pravicové názory, není členství maďarského premiéra Orbána v Evropské lidové straně vhodné, píše Die Welt.

Juncker sdělil, že to dal Orbánovi jasně najevo koncem září. Noviny připomínají, že hlava Eurokomise je také členem Evropské lidové strany, stejně jako CDU/CSU, a žádá vyloučení maďarského premiéra z řad ELS.

Příčinou Junckerovy nespokojenosti je záměr Orbána přeměnit Maďarsko v „neliberální stát“, vysvětluje Die Welt. Europarlament dokonce zahájil soudní proces proti Maďarsku a obvinil ho z omezování základních práv. Přitom v Europarlamentu zasedají také ve frakci Evropské lidové strany poslanci z Orbánovy strany Fides.

Juncker prohlásil novinářům, že „přítomnost pana Orbána v ELS je nevhodná“.

Dodal také, že „i když tohoto člověka respektuji, vidím hodně rozdílů mezi jeho výroky a křesťansko-demokratickými hodnotami, na kterých se zakládá rodina ELS“.


Není zde článek celý?