Dragounovi. Ředitel GIBS se „očišťuje“, jeho žena vyzývá ke střelbě do migrantů

Nový ředitel GIBS Radim Dragoun. | FOTO: ČTK

Nový ředitel GIBS Radim Dragoun poskytuje jeden rozhovor za druhým. Snaží se přesvědčovat veřejnost, že není „ničí člověk“, tím méně premiérův. Tyto pokusy vyznívají nevěrohodně, zvláště v Babišově tisku. Mezitím jeho žena vyzývá na Facebooku ke střílení migrantů.

Žádný z Dragounových předchůdců v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) neměl po svém nástupu do funkce takový mediální prostor. Vypadá to na cílenou snahu smést z nového ředitele nános podezřelých okolností, za kterých se dostal do funkce.

To je spekulace médií

Leitmotivem těchto výstupů je vytvořit dojem, že nový ředitel GIBS je „nezávislý“, o žádnou podporu se předem neucházel, nikam se nehrnul, není na nikoho napojený a zejména nikoli na premiéra Babiše. Nebude prý do ničeho zasahovat a zametat stopy. Tyto pokusy vyznívají až útrpně, zvláště když v nich Dragoun hovoří více, než by bylo u takto zakonspirovaných aktivit zdrávo.

Nejvíce zaperlil v rozhovoru pro Mladou frontu DNES (15. 9. 2018). Dragoun nevnímá premiérův nevybíravý tlak proti jeho předchůdci Michalu Murínovi jako snahu odstranit nepohodlného člověka. „To je spekulace médií, opravdu nevím. Může to tak být vnímáno a nemusí. Co bylo prvním impulzem, který k tomu pana Babiše vedl, nevím. To ví on, zda to bylo na základě nějakých spekulací, nebo objektivních zkušeností,“ odvětil.

Dragoun se tváří, jako by tu v té době nežil. Jinak by musel zaregistrovat, že předchozí ředitel GIBS byl premiérem v demisi vydírán, že bude skandalizován, pokud sám nevyklidí prostor. Murín se vzepřel, což vedlo k následné zinscenované kontrole Ministerstva financí, dehonestační akci premiéra, napojených médií, a zcela ostudně i špiček státního zastupitelství, které se v rozporu s jejich zákonnými kompetencemi snažily inspekci ovládnout.

Murín tento nátlak, kdy stál proti všem a riskoval svoje zdraví, nemohl ustát a rezignoval. Alespoň si však zachoval tvář, jelikož byl přesvědčen o nepravdivých a účelových konstrukcích jeho odpůrců. Toho si Dragoun nepovšiml? Bylo by snad rozumnější, kdyby mlčel a tuto nehoráznou popravu v přímém přenosu vůbec nekomentoval.

Fraška s výběrovým řízením 

Ještě horší to je s vysvětlováním ředitelovy „nezávislosti“. Loutková komise při Úřadu vlády vybrala v pochybném výběrovém řízení kandidáta, nejvíce vyhovujícího zájmům vysoce postavených státních zástupců. Šéf hnutí ANO tento výběr posvětil, a jelikož je ředitel GIBS podřízen přímo premiérovi, nelze uvěřit legendě, že nepůjde na ruku nejen skupině vyvolených žalobců, ale i jemu osobně.

Už měsíc před finále této frašky se šířily spekulace, že je Radim Dragoun hlavním favoritem vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové, na ni napojené Unie státních zástupců, některých policistů a politiků. To ostatně sám potvrdil koncem srpna v deníku Právo, když přiznal, že se před rozhodnutím komise sešel s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.

„Ano, s oběma jsem na toto téma hovořil. Oba nějakým způsobem vyjádřili přesvědčení, že by to bylo fajn, pokud by se někdo, jako jsem já, stal ředitelem GIBS,“ řekl Dragoun a přiznal i korektní dlouhodobé vztahy s Bradáčovou z doby jeho působení v čele lounského státního zastupitelství.

Totéž ještě později rozvinul v Mladé frontě DNES. „Jediní, s kým jsem o tom dopředu mluvil, byli tito dva státní zástupci a pak ještě asi tři vcelku vysoce postavení funkcionáři u policie, které nechci jmenovat. Jestli třeba ta fáma vznikla na základě těchto rozhovorů, nevím. Byť ti lidé jsou velmi diskrétní,“ přiznal barvu.

Nevím, kdo to vynesl ven

V normálních časech by taková předběžná jednání vedla ke zpochybnění výběru ředitele, zvláště když se úniky o hlavním favoritovi a motivacích jeho volby potvrdily. Dnes se neděje nic a nezachrání to už ani Dragounovo lavírování v Událostech, komentářích, že o žádné podpoře nic neví.

„Já jsem o žádnou takovou podporu nikoho nežádal, nikdo mi ji ani nenabízel, nikomu jsem nic nesliboval. Já opravdu nevím, jak to vzniklo, kdo toto vlastně vůbec vynesl ven a zda je to pravda,“ odrážel výhrady, že bylo rozhodnuto předem.

Zároveň ovšem ředitel inspekce přiznává, že s Babišem mluvil už nejméně třikrát, připomínky státních zástupců bere velmi vážně a bude se jimi zabývat. Proto působí jeho obhajoba, že není „ničí člověk“, poněkud nevěrohodně. Čas ukáže, jak se GIBS postaví k některým kauzám, jako jsou třeba masivní úniky ze živých spisů bývalého ÚOOZ Roberta Šlachty dozorovaných Vrchními státními zastupitelstvími Praha a Olomouc do Babišova tisku, nebo k Jiřímu Hynkovi do České televize.

Kdy konečně zvednou zbraně

V této situaci, kdy některá média pomáhají novému řediteli GIBS vybruslit z nekomfortní situace a ukout mu čistý štít, se objevila patálie jiného rázu. A sice hodně svérázná komunikace jeho ženy na sociálních sítích.

Monika Dragounová reagovala na twitterový příspěvek místopředsedy SPD Radima Fialy, kterého si povšiml server Seznam. „Na násilný pokus překonat hranici je jediná odpověď suverénní země a tou je rozkaz k palbě,“ okomentoval Fiala pokusy migrantů překonat španělskou hranici u Ceuty na severu Afriky.

Nezákonné a především násilné překračování hranic je jistě velký problém a musí se dostat pod účinnou kontrolu, nicméně výzva ke střelbě do lidí je přece jenom silná káva. Názor Radima Fialy sdílela i Monika Dragounová.

„Který politik řekne a udělá konečně jasnou tečku za tímto vším svinstvem, kdy konečně zvednou zbraně, co ještě pár měsíců budou mít, a ochrání svoje ženy a děti? A nebudou čekat na další zrůdnosti, co se nám můžou stát?“ reagovala na svém facebookovém profilu, přístupném přátelům.

Podobné názory dnes nejsou na sociálních sítích ojedinělé, ale v případě ženy nejvýše postaveného představitele GIBS, který má dbát na zákonnost, je to obzvláště zarážející. Radim Dragoun by se měl možná místo tragikomické obhajoby a plánům, koho a jak bude šetřit, nejdříve podívat do nejbližšího rodinného okolí. Takové výroky totiž bývají vyšetřovány policií.

Není zde článek celý?