Fischer, Hilšer a Drahoš. V Senátu zasednou tři kandidáti na prezidenta

Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Marek Hilšer. Tři neúspěšní kandidáti na prezidenta v přímé volbě 2018 | FOTO: FORUM 24

Jiří Drahoš letos v lednu jen o málo nedosáhl na zvolení prezidentem. Třetí v pořadí skončil Pavel Fischer. Největším překvapením prezidentských voleb byl pak Marek Hilšer, který skončil pátý na pásce. Všichni tři teď zasednou v Senátu.

Zatímco Jiřímu Drahošovi, bývalému předsedovi Akademie věd, stačilo ke vstupu do Senátu první kolo díky zisku 52 procent v Praze 4, Fischer a Hilšer míří do Senátu až po utkání ve druhém kole. Oba ale bodovali výrazně.

Lékař Hilšer kandidoval za vlastní hnutí Marek Hilšer do Senátu. Ve druhém kole senátních voleb získal 79,75 procenta hlasů. Porazil dosavadního senátora Libora Michálka (za Piráty), který se ziskem 20,25 procenta v horní parlamentní komoře končí. Hilšer dosáhl vůbec nejlepšího výsledku ze všech kandidátů. „Jsem rád, že se ukázalo, že běžný občan v této zemi se může ještě prosadit bez toho, aby za ním stály nějaké finanční nebo lobbistické skupiny. Myslím, že to je dobrá zpráva pro tuto zemi,“ řekl nově zvolený senátor.

Podobně drtivě zvítězil i další neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer v Praze 12, pro kterého ve druhém kole senátních voleb hlasovalo 78,08 procenta voličů. Někdejší diplomat porazil bývalou ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou (za Piráty). V rozhovoru s ČTK po zvolení řekl, že počítá s kandidaturou na prezidentské křeslo i v dalších volbách, které budou za necelých pět let. „Počítám s tím, že za čtyři roky bude ČR v jiném světle a bude mít možná úplně jinou agendu než dnes. Sám za sebe ale se chci připravit, aby voliči se mnou mohli počítat,“ uvedl Fischer.

Všechny tři kandidáty podporovalo v jejich kandidatuře několik politických stran. Ani jeden z nich zatím neuvedl, do kterého senátního klubu vstoupí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?