Gazprom obvinil Evropskou unii z nekalé konkurence

Evropská unie používá metody nekalé konkurence při regulaci trhu s plynem, domnívá se místopředseda představenstva Gazpromu Alexandr Medveděv.

„Pokus pod politickými záminkami změnit konkureční prostředí, vytvořit nerovné konkureční podmínky, je velmi nebezpečný, protože bude mít ekonomické následky,“ upozornil během svého vystoupení na Petrohradském mezinárodním fóru o plynu.

Medveděv připomněl, že vůči Rusku bylo prováděno mnoho hospodářských vyšetřování, ale Moskvě se podařilo obhájit své pozice a vyvrátit obvinění z nesoutěžního chování.

Jako záporný příklad uvedl Litvu, která zavádí socializaci tarifu na plynofikaci kvůli regazifikačnímu terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) z USA.

„Dobře víte, kolik je třeba utratit peněz, aby se regazifikovala jedna tuna LNG. A tato cena se lehce přehazuje na účastníky trhu a tím i na spotřebitele. A jak řekl Shakespeare v Hamletovi, dál bylo ticho. Žádné akce ze strany Evropské komise, ze strany regulátora, údajně nezávislého, neprobíhají. A tak vzniká otázka: co se děje? Děje se nekalá konkurence,“ vysvětlil Medveděv.

LNG pro Litvu

Litva jako jedna z prvních v Evropě začala dovážet americký LNG. V Klaipedě se nachází lodní sklad pro tento plyn, postavený norskou společností Hoegh LNG ve spolupráci s korejskou Hyundai Heavy Industries.

Od roku 2014 si země pronajímá loď od Hoegh LNG, ale po roce 2024 platnost smlouvy končí.

Přitom v roce 2017 Litva zvýšila tarify na plyn pro obyvatelstvo o 5-8 procent a premiér Saulius Skvernelis řekl, že spotřební ceny plynu v zemi se zatím nesníží.


Není zde článek celý?