Jana Černochová: Hnutí ANO v Praze? To je jen chaos a nesplněné sliby

Zeptali jsme se krátce před komunálními volbami jedné z největších znalkyň pražské politiky na vládu hnutí ANO v hlavním městě. Jana Černochová (ODS) je dlouhodobou starostkou na Praze 2 a má tudíž přehled o to, co se s Prahou děje.

Co bylo pro hnutí ANO při řízení města charakteristické? A co byste řekla, že by se mělo změnit?

Charakteristický je chaos a nesplněné sliby. Podívejte se na opravy a výstavbu infrastruktury v metropoli, na řešení stavu mostů, na slibované zavedení mobilního signálu do metra, na změnu z “hloupé” Prahy na “smart city” a podobně. Parkování v metropoli není dořešené a co například fungovalo u nás na Praze 2 bylo změněno k horšímu, na okrajích Prahy nevznikla v dostatečném množství parkoviště pro občany dojíždějící do metropole, náhrada Opencard Lítačkou žádnou změnu, kromě nákladů, nepřinesla. A tak by se dalo pokračovat. Praha potřebuje především vedení, racionální přístup, pokoru a lepší komunikaci nejenom s občany, ale i s představiteli městských částí.

Zaznamenala vliv pana Faltýnka na městské podniky a na byznys, který s nimi souvisí. Slyšela jste také o působení Květoslava Hlíny, s nímž pan Faltýnek ohledně ovlivňování pražských podniků úzce spolupracuje.

Zaznamenala jsem články v médiích. Pokud je to, co se v nich uvádí pravda, pak to jen potvrzuje prázdnotu za slogany politiků ANO. Doufám, že ti kteří volili v roce 2014 ANO už procitli a že voliči vystaví ANO účet za poslední čtyři promrhané roky v Praze.

Zlí jazykové z byznysu mluví o tom, že z vlády hnutí ANO na magistrátu zůstala panu Faltýnkovi na památku celá jedna miliarda korun a že to už je i na Babiše moc. Zajímavé je, že Faltýnka mediálně popravil osobně pan Koutník v Lidových novinách, který v citlivých kauzách pracuje vždy přímo na objednávku vydavatele. Máte na to nějaký názor?

Mám na to obecný názor. Andrej Babiš opakovaně prokázal, že nikdo z jeho kolegů si nikdy nemůže být ničím jistý. Hnutí ANO není standardní demokratickou strukturou, nýbrž autoritářskou. A nelze se divit, že k „popravě“ vlastních lidí jsou využívána i agrofertmedia. Samozřejmě, že vztah Babiše k panu Faltýnkovi je specifický. Ukáže čas, zda se informace, které se v posledních dnech o tomto vztahu vyrojily v médiích, potvrdí.

Nepřipomíná to éru pana Romana Janouška a jak se díváte na tento tehdejší stín vlády ODS v Praze. Je již ODS jiná

Nerada, ale upřímně přiznávám, že si ODS za svůj pád mohla do značné míry sama. Rozebírat příčiny, to bylo na jeden velký a samostatný rozhovor. Každopádně pro nikoho z nás nebylo vůbec snadné vystupovat v kampaních v roce 2013, kdy pád ODS gradoval. A začaly se samozřejmě i projevovat různé “charaktery”. Paní Miroslavy Němcové jsem si vždy vážila a vážím a jsem jí stále obrovsky vděčná za to, že to byla právě ona, která se tehdy statečně postavila do čela kandidátky do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Prahu. Nikdo mi nevymluví to, že právě tato dáma zachránila ODS před pádem do Mariánského příkopu politiky.

Bohužel, ODS skalní voliče v řadě věcí zklamala. Ale to, co přišlo poté a čemu lidé uvěřili, je podle mého názoru daleko horší, protože je to zaobaleno do líbivého marketingu a manipulace, přičemž za kulisami se skrývá daleko větší nebezpečí, které čpí bezprecedentní monopolizací moci. ODS si za posledních 5 let prošla peklem i očistcem a teď, s veškerou pokorou, znovu stojíme na startu, připraveni převzít odpovědnost za budoucí vývoj v naší zemi. Jsme prakticky jedinou stranou, s početnějším zastoupením v zákonodárném sboru, která s sebou nese i prvotní ideály polistopadového vývoje. Hájíme občanské svobody a demokratické principy a zároveň stojíme nohama pevně na zemi a neslibujeme lidem Modré z nebe. Na cestě k opětovnému získání důvěry veřejnosti jsme ušli dlouhý kus cesty a náš současný předseda Petr Fiala má na “zmrtvýchvstání” ODS obrovskou zásluhu.

Také by mě zajímalo, proč došlo k tak ohromnému a zjevně nekoordinovanému souběhu staveb, které v Praze silně zkomplikovali dopravu?

Důvod proč doprava v Praze kolabovala a kolabuje se přímo nabízí a částečně jsem to již zmínila. Je to nekompetentním vedením magistrátu, které není schopné koncepčně řešit jakýkoliv problém v dopravě a infrastruktuře. Není ani schopné adekvátně komunikovat s městskými částmi a naslouchat hlasům odborníků, kteří na mnoho problémů a havarijní stav klíčových staveb upozorňovali. Vedení města ANO, ČSSD a Trojkoalice složená ze Strany zelených, Lidovců a STAN se ukázalo jako zcela disfunkční a neschopné, a to byl ten zásadní problém. Prostě anarchie (pozn.tady slovo “anarchie” ale opravdu sedí!).

Co je třeba v příštích letech udělat ve Vašem obvodě?)¨

Dál pokračovat v tom, co už roky na radnici děláme 🙂 Tedy: neslibovat lidem populistické hlouposti, nežít na dluh, udržet residenční charakter dvojky, nabízet dobré podmínky pro život mladým rodinám (vynikající školy, školky, jesle), zajistit důstojnou a kvalitní péči pro naše seniory.

Na Praze 2 se nám povedla celá řada věcí – rekonstrukce a modernizace většiny škol a školek, zřídili jsme i další jesle, opravili přes deset tisíc m2 chodníků (ačkoliv je jejich správa v rukou magistrátu), zrušili jsme všech 104 heren a vysadili bezmála tisíc nových stromů atd…..

Ale abych byla konkrétní směrem k budoucnosti: chtěli bychom upravit Systém zón placeného stání, který je v současné podobě nevýhodný pro rezidenty, protože magistrát hlavního města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou a jejím náměstkem Petrem Dolínkem zcela pohřbili funkčnější systém parkování na dvojce, který jsme pro naše rezidenty léta měli. Také chceme pokračovat v revitalizaci parků Folimanka a Riegrovy sady. Už minimálně rok požadujeme, aby byla správa náplavky převedena z Magistrátu na Prahu 2, protože z hezkého projektu “Oživení náplavky” se bohužel stala opilecká “Stodolní ulice” bez pravidel i limitů hluku, protože Magistrát hl.města Prahy správu náplavky absolutně nezvládá a zapomíná, že i v této části Prahy bydlí lidé, kteří se prakticky od března do listopadu normálně nevyspí.

Dvojka toho nabízí opravdu hodně, ale možná toto je to úplně nejdůležitější sdělení pro lidi, kteří jsou středo-pravicového smýšlení: Praha 2 vždy byla ostrovem zdravého rozumu a svobody, s respektem k demokratickým hodnotám i k odkazu našich předků. Místem, kde se lidem dobře bydlí, podniká, vychovává děti i důstojně stárne. Jestli dostanu důvěru a budu znovu starostkou, neslibuji obyvatelům dvojky nic méně než to, že pro ně udržím tento vysoký standard.

Pavel Safr Twitter Banner

Není zde článek celý?