Japonsko plánuje zahájení výstavby nové vojenské základny na sporném ostrově

Japonská vláda plánuje do konce roku zahájit rozmístění posádky pozemních Sil sebeobrany o 500-600 vojácích a také raket země-vzduch a země-moře na ostrově Išigaki v souostroví Okinawa, informovala v pondělí agentura Kjódó s odkazem na vládní zdroje.

Podle zprávy je na výstavbu základny potřebný pozemek o velikosti přes 46 hektarů.

Dříve byla zveřejněna zpráva, že starosta Išigaki Yošitaka Nakajama podporuje plán ústřední vlády na rozmístění raketové baterie na ostrově za účelem čelení Číně.

Išigaki leží pouhých 110 km jižně od ostrovů Senkaku (čínský název Diaoyudao), jež jsou předmětem územního sporu mezi Čínou a Japonskem. Japonsko tvrdí, že je vlastní od roku 1895, kdežto Peking připomíná, že na japonských mapách z let 1783 a 1785 jsou ostrovy Diaoyudao označeny jako čínské území. Po 2. světové válce byly ostrovy pod kontrolou USA a byly předány Japonsku v roce 1972.

Na Tchaj-wanu a v kontinentální Číně mají za to, že Japonsko udržuje ostrovy protizákonně. Tokio tvrdí, že Čína a Tchaj-wan si začaly činit nárok na ostrovy od sedmdesátých let, když vyšlo najevo, že jejich vody jsou bohaté na nerostné suroviny.


Není zde článek celý?