Japonsko vyjádřilo Rusku protest

Japonsko vyhlásilo Rusku protest kvůli plánovaným střelbám v oblasti Kurilských ostrovů. Oznámil to generální tajemník japonské vlády Jošihide Suga.

„(Cvičné střelby) budou mít za následek posílení vojenské přítomnosti ruské armády na čtyřech severních ostrovech, což neodpovídá pozici naší země,“ uvádí jeho slova agentura Kyodo.

Dodal, že pro vyčerpávající řešení problému je nutno vyřešit problém samotných severních území (pozn. takto se v Japonsku říká ostrovům Kunašir, Iturup, Šikotan a Habomaj).

Dříve Moskva informovala Tokio o plánech cvičných střeleb v této oblasti.

Vztahy Ruska a Japonska

Vztahy Ruska a Japonska kazí po dlouhá léta absence mírové smlouvy. Tokio si činí nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomaj, odvolává se přitom na dvoustranný traktát o obchodu a hranicích z roku 1855. V Japonsku počítají s urovnáním územního problému cestou rozvoje hospodářských vztahů mezi oběma zeměmi, mj. společné hospodářské činnosti na Jižních Kurilách.

Dříve Tokio vytyčilo návrat čtyř ostrovů za podmínku uzavření mírové smlouvy s Moskvou, která nebyla podepsána po ukončení 2. světové války.

V roce 1956 podepsaly SSSR a Japonsko společnou deklaraci, v níž Moskva přistoupila na projednání možnosti předání Japonsku ostrovů Habomaj a Šikotan po uzavření mírové smlouvy, o osudu Kunaširu a Iturupu vůbec nebyla řeč. SSSR počítal s tím, že společná deklarace udělá za sporem tečku, Japonsko však pokládalo tento dokument jen za součást řešení problému a nevzdalo se nároků na všechny ostrovy.


Není zde článek celý?