Komunistický poslanec se zasekl v rozhlase jako gramofonová deska. Lepší než Felix Holzmann

Leo Luzar. | FOTO: ČT

Komunistický poslanec Leo Luzar vystoupil v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Řeklo by se, že dvacet minut je na takový myšlenkový ovbsah snad i hodně, ale tentokrát spočívá kvalita právě v poměru mezi myšlenkovým sdělením a délkou. Je obtížné překonat vysokou laťku, kterou nastavují politici Okamurovy SPD, dokonce i u nás, ale povedlo se.

Řeč byla o tom, že generál Karel Řehka se na svém Facebooku vyjádřil ke slovům Lubomíra Zaorálka o stažení vojáků z Afghánistánu. Sklidil za to kritiku a někteří lidé soudili, že by měl být potrestán, protože voják nemá kritizovat politiky. Leo Luzar, který, což je zábavný moment, je předsedou sněmovního podvýboru pro svobodu slova, si to myslí také. Na základě čeho ale trestat? Z dlouhého rozhovoru, který si můžete v odkazu přečíst celý, vybíráme:

Řekněte mi konkrétně, jaké zákonné ustanovení upírá panu generálovi, jak vy říkáte, právo kritizovat rozhodnutí politiků?

Vojenská přísaha a Ústava České republiky.

Buďte, prosím, konkrétní.

Vždyť vám to konkrétně říkám.

A co je napsáno v Ústavě České republiky o tom, že pan generál nesmí říkat své názory? Kde to tam je?

Odcitujte.

Ne, vy to odcitujte, pane poslanče, vy jste předseda podvýboru pro svobodu slova a média, předpokládám, že se v této problematice velmi dobře orientujete, je to vaše oblast, tak prosím, citujte vy.

Já tady citovat Ústavu nemíním, protože je dlouhá. Jak správně říkáte, má hodně odstavců a vy nechcete citovat celý jeho výrok a vybíráte jenom pasáž.

Mně by stačila ta pasáž, která mluví o tom, o čem mluvíte vy.
Já vám říkám, že když se na tu Ústavu podíváte, je v ní jasná dělba pravomocí, je jasné, kdo rozhoduje a kdo má právo dávat rozkazy vojákům.

Který článek Ústavy zapovídá panu generálovi právo říci svůj názor? Vy jste přišel s návrhem na potrestání, vy jste předseda podvýboru pro svobodu slova.

Já jsem nepřišel s názorem na potrestání, já jsem chtěl vědět po panu ministrovi obrany, jak bude řešit tuto situaci. Pan ministr jasně řekl, že toto ani už on neřešil a že už před ním rozhodl nařízený generál, že bude ten voják za to, co řekl, potrestán.

To není pravda, mimochodem, ale k tomu se ještě dostaneme.

Citujete slova pana ministra, které řekl na mikrofon.

Řekněte mi to konkrétní ustanovení zákona, které pan generál porušil a kvůli jehož porušení jste vystoupil na plénu Poslanecké sněmovny se svojí interpelací kritizující jeho slova a žádající jeho potrestání?

Já vám říkám, že to tady nemám písemně. Když si přečtete Ústavu, najdete tam, jaké jsou pravomoci zákonodárce.

V Ústavě není nic o tom, že by vojákům bylo upřeno právo na svobodu slova.

Samozřejmě říkám také, že v Ústavě to je a že to je taky v jeho přísaze, kde je jasně řečeno, kdo má…

Pane poslanče, v Ústavě to není.

V Ústavě to je.

Prosím vás, tak kde? Přece to znáte jako předseda podvýboru pro svobodu slova.

Nemám to tady před sebou.

A tak dále. Je to náročná práce dostat něco z komunistického politika. Výsledek stál ale za to. Felix Holzmann blahé paměti hledal v jedné scénce klíče tam, kde bylo světlo a ne tam, kde je ztratil, protože tam bylo lépe vidět. To dá přece zdravý rozum ne? Pan soudruh Luzar je ovšem zákonárce, jemně připomínáme. Ovšem český zákonodárce za známou firmu, takže nemáme důvod předstírat, že jsme snad šokováni.

Není zde článek celý?