Kontroverzní senátor Čunek obhájil svůj post. Hned v prvním kole

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) byl dnes znovu zvolen senátorem za Vsetínsko. Vyhrál jako letos jediný už v prvním kole voleb do horní komory Parlamentu. Po sečtení téměř všech hlasů z obvodu získal 51,5 procenta hlasů.

Jeho nejvážnějším soupeřem byl starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík (nezávislý), který dostal 16,7 procenta hlasů. K volbám na Vsetínsku přišlo podle volebního webu 46 procent voličů.

Bývalý dlouholetý starosta Vsetína Čunek obhájil senátorský mandát už podruhé, v horní komoře je od roku 2006. Byl předsedou KDU-ČSL i vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj ve vládě Mirka Topolánka (ODS). Čelil obvinění z korupce, angažuje se v kauze zkrachované společnosti H-System.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Teplice podle propočtů ČTK postoupili dosavadní senátor Jaroslav Kubera (ODS) a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (Sanátor 21). Kubera má nyní 42,11 procenta hlasů, druhý Bergman má 21,30 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Domažlice podle propočtů ČTK postoupili senátor Jan Látka (ČSSD) a Vladislav Vilímec (ODS). Látka má nyní 22,84 procenta hlasů, druhý Vilímec má 21,33 procenta hlasů.

Po sečtení tří čtvrtin okrsků postupovali do senátního finále kandidáti ODS ve 12 obvodech a ANO v 11 obvodech. Občanští demokraté přitom vítězili v osmi obvodech, kandidáti vládního hnutí pouze ve dvou. Adepti Starostů a lidovců byli na postupových místech shodně v šesti obvodech. ČSSD, která obhajuje 13 mandátů, měla šanci získat nejvýše pět křesel. Volební účast činila 42 procent.

Celkové zisky stran mohou ovlivnit výsledky z Prahy a Brna, kde byly na rozdíl od zbytku republiky k dispozici výsledky jen z minima okrsků. V hlavním městě vedli podle očekávání bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš (za STAN) v Praze 4, Pavel Fischer (nezávislý) v Praze 12 a Marek Hilšer v Praze 2, v Brně pak rektor Mikuláš Bek (za STAN).

Nejblíže ke znovuzvolení už v prvním kole měl stále Jiří Čunek (KDU-ČSL) na Vsetínsku se ziskem 52 procent hlasů. Roli favorita potvrzoval Jaroslav Kubera (ODS) na Teplicku, který získal stejně jako Ladislav Faktor (nezávislý) na Českobudějovicku dvě pětiny hlasů.

Nejméně třetinu hlasů zatím dostali Petr Vícha (ČSSD) na Karvinsku, Přemysl Rabas (za Senátor 21) na Chomutovsku, Jaroslav Zeman (ODS) na Jablonecku. Herbert Pavera (TOP 09) na Opavsku a Patrik Kunčar (KDU-ČSL) na Zlínsku. Blízko tomuto limitu byl i mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS).

Do finále by se podle dosavadních výsledků mohli dostat předseda lidovců Pavel Bělobrádek s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS) na Náchodsku nebo bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) s Janem Teclem (ODS) na Chrudimsku.

Mezi poražené patřili naopak trenér rychlobruslařek Petr Novák (za ANO), někdejší hokejista Vladimír Martinec (za SNK ED) na Chrudimsku, bývalý středočeský hejtman David Rath na Litoměřicku nebo expremiér Jiří Paroubek (oba dříve ČSSD) a protislamistický aktivista Martin Konvička na Ostravsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?