Kreml okomentoval výrok bývalého šéfa MI6 o Putinově a Blairově návštěvě divadla

V Kremlu nevěděli, že britská rozvědka MI6 dává svým premiérům svolení k jistým akcím, a to například k takovým, jako je návštěva divadla společně s lídry jiných států. Novinářům to sdělil tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, když komentoval slova bývalého šéfa MI6.

Ten se vyjádřil k události z roku 2000, kdy měl ruský prezident Vladimir Putin spolu s tehdejším britským premiérem Tonym Blairem navštívit Mariinské divadlo v Petrohradě.

Britská zpravodajská služba Mi-6 oznámila, že během předvolebního období v roce 2000 pomáhala ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Deníku The Times to sdělil bývalý šéf agentury Richard Dearlove, který v této funkci působil v letech 1999-2004. Dearlove řekl, že v předvečer prezidentských voleb v roce 2000 ho oslovil důstojník KGB s žádostí, která se týkala uspořádání setkání Putina a tehdejšího britského premiéra Tony Blaire. Ruský zpravodajský důstojník nabízel, aby Blair přijel na premiéru opery Vojna a mír, která se konala v Mariinském divadle v Petrohradě.

„Nevěděli jsme, že MI6 poskytuje premiérům povolení k té či jiné akci. Je to pro nás nová informace. Dále není důvod k dalším komentářům,“ řekl Peskov, když jej požádali, aby se vyjádřil k danému výroku.


Není zde článek celý?