Kvůli Krnáčové dopadlo ANO hůře ve volbách, tvrdí Babiš. Přitom jen sklízí, co sám zasel

Premiér Andrej Babiš se dnes distancuje od současné pražské reprezentace ANO v čele s Adrianou Krnáčovou. Dokonce jí dává za vinu, že způsobila horší výsledek hnutí v celostátních volbách. Přitom primátorku sám shora dosadil, dlouho podporoval a za dění v Praze nese plnou odpovědnost.

Na éru pražské primátorky Krnáčové se nebude vzpomínat příliš v dobrém. Jejím mementem zůstanou zastavené velké investice, chaos v dopravě, nebo třeba prudké zdražení cen bytů i kvůli přibrzděné bytové výstavbě. Bylo by však příliš jednoduché svádět všechno jenom na ni.

Babiš 2018: Krnáčová uškodila i celostátně

„Je pravda, že Praha se nám zkrátka nepovedla,“ prohlašoval Andrej Babiš v srpnu. Uvědomuje si, že pražské volby se stávají zrcadlem celostátní politiky a ústup ze slávy by symbolicky znamenal citelný šrám v nadcházejících komunálních volbách.

Tuto myšlenku premiér rozvíjí dlouhodobě, když seznal, že popularita primátorky Krnáčové mezi Pražany klesala k bodu mrazu. Už na jaře zrušil její plány na opětovnou kandidaturu. V rozhovoru pro Blesk Zprávy ještě přitvrdil (29. 9. 2018).

„Pokud by naše pražská organizace fungovala líp a její výsledek ve volbách 2017 byl lepší, tak by bylo ve Sněmovně jen sedm stran a byla by to úplně jiná situace,“ kritizuje Krnáčovou, kterou tak dokonce obvinil z odpovědnosti za současnou patovou situaci v dolní komoře s vyústěním menšinové vlády tolerované komunisty.

„Historicky se vedení naší pražské organizace měnilo xkrát, nejsem úplně spokojený, že jsme to nevybudovali,“ stěžuje si dále premiér. „Některé výroky paní primátorky také nebyly šťastné, i působení v městských firmách, které se mi nelíbilo, protože tam všichni seděli a brali určitě velké peníze,“ dodal.

Andrej Babiš má jistě v něčem pravdu. Pražský magistrát byl dlouhodobě ochromený vnitřními spory napříč koalicí i v samotném hnutí ANO. Nicméně způsob, jakým dnes vše hází na hlavu primátorky, zavání licoměrným alibismem. Připomeňme si, jak se v Praze vyvíjela situace.

Babiš 2014: Krnáčové věřím

Vážné potíže se sestavováním pražské kandidátky ANO nastaly už před čtyřmi lety. Po sporech s tehdejší předsedkyní pražské organizace Radmilou Kleslovou odmítl nabídku lídra Jan Kasl a jeho náhradnici Martinu Schopperovou zase diskvalifikovaly její vazby na pražské lobbisty.

Bývalá ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová byla vyslána do souboje o post pražského primátora až na třetí pokus a Andrej Babiš ji direktivně dosadil do čela kandidátky shora jako marketingovou návnadu s Patrikem Nacherem a Eliškou Kaplicky. Nijak neskrýval, jak jí důvěřuje.

„Paní Krnáčová je pro mne zárukou, že se v případě úspěchu ve volbách pokusí hlavní město očistit od zákulisních lobbistických vlivů takzvaných podnikatelů, kteří jsou na rozpočet Prahy dlouhodobě navázáni,“ komentoval tehdy změnu v čele kandidátky.

Válka s Kleslovou

Hnutí ANO po vítězných volbách sestavilo pražskou „vládu“ s ČSSD a Trojkoalicí. Krnáčová však od počátku bojovala s bývalou lobbistkou Agrofertu Kleslovou, ovládající zastupitelský klub ANO. Tehdejší Babišova pravá ruka primátorku považovala za cizorodý element.

Tato válka se brzy přenesla do médií. Už v únoru 2015 přinesla Mladá fronta DNES ostrou kritiku Krnáčové, když do ní kdosi vynesl štědré půlmilionové odměny během jejího předchozího půlročního působení ve funkci náměstkyně ministra vnitra. Podobné dehonestační články ve stranickém tisku bývají předzvěstí, že se v hnutí ANO něco děje.

O slábnoucí pozici Krnáčové a jejích neshodách s Kleslovou se psalo stále častěji. V srpnu 2015 spory vyvrcholily „pučem“, kdy primátorce vyjádřilo nedůvěru 12 ze 17 členů klubu pražských zastupitelů ANO. V médiích už současně kolovala jména, kdo by ji mohl nahradit.

Do rozjitřené situace vstoupil Andrej Babiš, který Krnáčovou podržel a sepsul její kritiky. Tím však krize pražského ANO neskončila. Poté, co bylo zveřejněno angažmá Kleslové v městských dozorčích radách a ČEZ s tučnými odměnami, ji šéf hnutí donutil rezignovat ze všech funkcí.

Rozpad koalice

Kleslová musela tento vynucený potupný ústup cítit jako podraz, jelikož v jiných podobných případech Babiš nikdy nezakročil. Už tehdy bylo jasné, že ANO nesplnilo svoje „antitrafikantské“ sliby. Ve statutárních orgánech strategicky významných městských firem seděla většina z 33 pražských koaličních zastupitelů. Zdaleka nejvíc z hnutí ANO, přičemž někteří s více než dvoumilionovými ročními odměnami. Krnáčová byla paradoxně proti této praxi. „Sama bych takový post nepřijala,“ uvedla tehdy.

Následně se rozpadla koalice, když ČSSD s většinou klubu ANO odstřelila „zeleného“ náměstka primátorky Matěje Stropnického, v té době velkého spojence Krnáčové. Babiš poté do čela pražské organizace posadil jeho otce Martina Stropnického a pověřil Jaroslava Faltýnka, aby v Praze udělal pořádek.

Po půl roce bezvládí byla obnovena původní koalice za cenu zvýšení počtu uvolněných, tedy dobře placených trafik v pražském zastupitelstvu. Nejvíce vytěžilo hnutí ANO dvěma novými posty předsedů výborů, odepisovaná Krnáčová díky Babišovi uhájila primátorský řetěz. Matěj Stropnický byl zvolen předsedou výboru pro dopravu a situace v Praze se na nějaký čas relativně uklidnila.

Další vážná krize se dostavila letos v dubnu, kdy ANO zvažovalo vypovězení koaliční smlouvy. Faltýnek se mezitím vžil do role pražského kmotra a posílil svůj lobbistický vliv v hlavním městě. Jeho klíčový spojenec, kontroverzní právník Květoslav Hlína, ovládl mimo jiné pražský dopravní podnik.

Situace se opakuje

Dnes se situace opakuje. Andrej Babiš znovu na poslední chvíli osobně zasáhl do pražské kandidátky a vyměnil legitimně zvoleného lídra Patrika Nachera za neznámého poněkud sebestředného podnikatele Petra Stuchlíka. V nepřiznané snaze eliminovat Faltýnkův vliv vyškrtl z kandidátky čtyři jeho magistrátní spojence, aniž by cokoli zdůvodnil.

Dnes znovu vychvaluje lídra do nebes. „Ten náš nový lídr je ale fakt skvělej, je fakt dobrej, je to manažer, vybudoval firmu i komunikačně je zdatný,“ uvedl v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Lituje jen, že s touto změnou nepřišlo ANO už v květnu a věří ve druhou šanci. Jestli ovšem Stuchlík dosáhne aspoň 22 procent hlasů jako Krnáčová, není vůbec jisté.

Takto by však Andrej Babiš z odpovědnosti vyklouzl příliš lacino. Při démonizaci éry Adriany Krnáčové zapomíná na svůj aktivní podíl, na roli Jaroslava Faltýnka a jeho lidí, okruhu Radmily Kleslové a apolitického Martina Stropnického, který zcela selhal. Předseda hnutí ANO má takřka neomezené pravomoci a jeho opakované „manažerské“ zásahy do pražské buňky situaci nezlepšily, přesně naopak.

A rozporuplná bývalá rozvědčice komunistické I. správy SNB Radmila Kleslová? Ta se vítězoslavně vrací do komunální politiky na čelném místě kandidátky ANO v Praze 10. Zkrátka nedůstojná komedie a Babiš jen sklízí, co sám zasel.

Není zde článek celý?