Le Figaro: Vegani vyhlásili válku masnému průmyslu Francie

Zničené řeznictví, spálená jatka, výhružky vedoucím porážek – to jsou činy, kterých už se přes rok dopouští radikální skupiny bojující se společnostmi, které ubližují zvířatům, píše Le Figaro. Podle časopisu už protesty proti využívání zvířat přerůstají do války.

„Obsah našich talířů je hlavním důvodem krutosti, která začíná mít znepokojivý zvrat,“ uvádí Le Figaro.

Těmto lidem, kteří prosazují své aktivity v noci, nezáleží na zlepšení podmínek na jatkách. Usilují o zákaz těchto společností. Takzvaní „antispejšisti“ (z francouzského „antispécisme“¨) jsou odpůrci porušování práv jednoho druhu zvířat na úkor jiného, vystupují proti rozdílnému zacházení s jednotlivými druhy zvířat. A vegani zase odmítají jakékoliv vykořisťování zvířat člověkem. Současně jejich aktivity přešly do války.

Podle časopisu radikální skupiny útočí na různá řeznictví už přes rok a své aktivity nazývají „antispecismem“. Jen minulý týden byly ve francouzském Brestu poškozeny dva obchody. „Od počátku letošního roku bylo asi na 20 řeznictví zaútočeno kameny, několik desítek dalších utrpělo menší škody,“ zdůrazňuje francouzská konfederace řezníků. „Tato agresivita, která se nevyhnula žádnému regionu, rozzuřuje prodejce.“

Ti, kteří si nazývají účastníky odporu a bojovníky, již utočí na obchody s rybami, sýrárny a farmářství. Jatka jsou také na seznamu jejich cílů. V noci z 27. na 28. září došlo k zapálení jatek ve francouzském Hotonnes. Odpovědnost za tento zločin převzala tajemná skupina, která uvítala nedávné útoky na řeznictví.

Le Figaro píše, že zástupci všech profesí souvisejících s řeznictvím, kteří čelí podobným projevům krutosti, neví, jak se k tomu postavit. Myslí si, že vláda nedělá dost, aby zastavila zmíněné činy. Francouzská konfederace řezníků podala stížnost na francouzské ministerstvo vnitra a spravedlnosti. Ve snaze zachránění masného průmyslu se společnosti Interbev a Inaporc rozhodly obrátit přímo na francouzského prezidenta. „Oni nám otevřeně vyhlašují válku. Jak vysvětlit skutečnost, že vláda nechává taková prohlášení bez pozornosti?“ napsali ve svém dopisu zástupci společností.


Není zde článek celý?