Lovosice jsou Babišův skanzen. Lidé zde milují největšího znečišťovatele ovzduší. Dostal 60 % hlasů

Chemická továrna Lovochemie v Lovosicích na pozadí Českého středohoří. | FOTO: ČTK

Tohle by si snad nevymyslel ani George Orwell, prorok totalitních společností:

Lidé v Lovosicích jsou vůči předsedovi vlády Andreji Babišovi téměř v otrockém postavení a vyhovuje jim to. V Lovosicích, kde  má Babiš dvě chemičky, získalo hnutí ANO 60 % hlasů. Je to mimořádný úkaz v atmosféře jinak upadajícího babišismu.

Babišovy chemičky jsou největším znečišťovatelem ovzduší ve městě. Současně ale Babiš dodává obyvatelům města teplo a teplou vodu – vše ohřívá ve své fabrice. Hlavní postavy lovosického ANO jsou napojeny na Agrofert – jsou zaměstnanci Lovochemie, Preolu, případně mají místa na ministerstvech. Tito lidé jsou v dlouhodobém a zásadním střetu zájmů. Jako zastupitelé a obránci obyvatel Lovosic mají bojovat například za co nejnižší cenu tepla a teplé vody, mají hlídat největšího znečišťovatele, aby nevypouštěl jedy. Jako zaměstnanci Agrofertu však naopak bojují za co nejvyšší cenu tepla a teplé vody a za zájmy největšího znečišťovatele a svého zaměstnavatele, kterým je předseda vlády.

Naprosto schizofrenní situace některých zastupitelů Lovosičanům nevadí. Naopak. ANO z minulých 40 % nyní ještě posílo na současných téměř 60 % hlasů. Vysálo především ČSSD a KSČM. Druhá tady s velkým odstupem skončila ODS s 12 %, která oproti roku 2014 mírně posílila. Obyvatelům Lovosic nevadí popsaný střet zájmů. Nevadí jim ani dosavadní zdejší koalice ANO s KSČM, nevadí jim údajné pofidérní vedení některých zakázek města, nevadí jim ani evidentní předvolební zkrášlování ulic za městské statisíce. Radnice město nechala zavézt květináči pár týdnů před volbami. V době největšího sucha. Poprvé za čtyři roky jejich fungování ve vedení města. Lovosičanům nevadí ani to, že Babišovi tu a tam něco uteče z chemičky. Jednou je to žlutý dým, jindy oranžový dým a někdy také chemické látky, které v Labi pozabíjejí minimálně stovky ryb. Nevadí.

A co že je to za město? Bývalo desetitisícové. Za poslední dvě volební období počet obyvatel klesá. Nyní mají Lovosice zhruba 8500 obyvatel. Na současném dění v městečku se podepisuje tragická historie minulého století. Lovosice byly převážně německé, ačkoliv Češi tady měli svojí výraznou menšinu.  Před II. sv. válkou nejprve museli odejít Češi. Ti po válce odsunuli zdejší Němce a začalo divoké osidlování. Lidé odkudsi najednou získali domy a byty. K tomu práci. Komunisté architektonicky zajímavé město se strategickým obchodním přístavem postupně bourali. Historické malebné uličky nahradila panelová sídliště. Před rokem 1989 šlo o čistě dělnické město. Většina zdejších obyvatel pracovala v Lovochemii, tehdy ještě SeCheZe. Nový porevoluční majitel Andrej Babiš, který závod za záhadných podmínek získal  v 90. letech, postupně naprostou většinu lidí propustil. Dnes tady zaměstnává zhruba 600 lidí. Pro zajímavost – v této fabrice si Babiš také vybral svoji manželku. Jeho současná žena Monika tady pracovala na sekretariátu.

Ačkoliv se situace tohoto dělnického městečka na severu zdá být beznadějnou, není. Voličů je tady něco přes sedm tisíc, volit přišlo necelých 40 % z nich, tedy 2700 lidí. Babišisté získali neuvěřitelných 60 % z těchto hlasů. V praxi to ale znamená, že ANO ve městě volilo jen 1600 lidí. Úkol pro ostatní strany je jasný. Musejí zvednout podstatnou část ze zbývajících pěti a půl tisíc Lovosičanů. Jinak budou Lovosice i nadále skanzenem babišismu, který, jak se zdá, včera začal v rámci republiky upadat.

Není zde článek celý?