Maďarská akademie věd zakázala dva příspěvky pro konferenci

Beáta Mária Barnabás, náměstkyně generálního tajemníka Maďarské akademie věd (MTA) odmítla dvě navrhované prezentace. První z nich měla název „Role a úspěch mužů a žen v počítačové vědě z perspektivy Big Data“. Příspěvek byl zakázán, protože se týká genderové problematiky. Autoři příspěvku,  Balázs Vedres z CEU a  Orsolya Vásárhelyi, se pokusili příspěvek formulovat co nejnevinněji a záměrně z názvu vynechali cokoliv, týkajícího se genderových studií. Potíž je, že prezentace přinesla informace o tom, že v oblasti počítačových studií v oboru kódování otevřených zdrojů je v Maďarsku jen minimum žen a o tom se v Maďarské akademii věd dnes nesmí mluvit.

Druhý zakázaný příspěvek měl název „Právní aspekty sociálních sítí“. V tomto případě byl příspěvek zakázán v důsledku „politických názorů“, které obsahoval, informovala Barnabásová.

Zákaz obou příspěvků je podle svědků zoufalým pokusem Maďarské akademie věd zachránit vládní financování Akademie. Orbánova vláda Akademii opakovaně vyhrožuje a v srpnu byla v Maďarsku zrušena genderová studia.

Bohužel, většina akademiků v Maďarsku se bojí  proti této cenzuře protestovat, protože se obávají vyhození z práce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Není zde článek celý?