Média informovala o zbytečných amerických nákladech za leteckou základnu na Kypru

USA v roce 2017 „potichu“ zlikvidovaly leteckou základnu na Kypru, která sloužila k „nejasnému účelu“, a na jejíž provoz bylo vynaloženo asi 71 milionů dolarů, oznámila televize ABC s odvoláním na zprávu úřadu generálního inspektora (OIG) ministerstva zahraničí.

Podle tohoto dokumentu byla základna zřízena v září 2013 a zavřena v srpnu 2017. Nacházela se na Kypru, bylo na ní dislokováno pět vrtulníků a asi 40 vojáků. USA to stálo asi 20 milionů dolarů ročně, uvádí ABC.

Jak bylo oznámeno, letecká základna byla zřízena bez schválení řídící letecké rady (AGB) ministerstva zahraničí. Zahraničněpolitický rezort USA nedokázal vysvětlit účel této základny, pravděpodobnost jejího využití ani odhadovanou cenu evakuace zaměstnanců. Podotýká se, že americké ministerstvo zahraničí by mohlo ušetřit téměř 71 milionů dolarů, kdyby se zbavilo potenciálně zbytečných ztrát a řídilo se patřičnými procedurami.

Podle názoru televizní stanice byla tato základna na Kypru zřízena na pozadí obav po ozbrojeném útoku na základnu CIA v libyjském Benghází. Při útoku zahynuli čtyři občané USA, včetně velvyslance Christophera Stevense.


Není zde článek celý?