Média: Rusko pomůže Íránu obejít americké sankce

Rusko hodlá pomáhat Íránu ve vytvoření mechanismu na obejití amerických sankcí, píše portál Mako.co.il s odkazem na tajný dokument izraelského ministerstva zahraničí.

Tento mechanismus byl prý schválen prezidenty Ruska, Íránu a Turecka na třístranném summitu, který proběhl 7. září v Teheránu.

Autorka příspěvku Dana Weissová na své stránce na Twitteru vysvětluje, že Írán bude dodávat svoji ropu ruským rafineriím v Kaspickém moři, tato ropa bude pak dodána na světový trh jako ruská.

Novinářka tvrdí, že vytvoření podobného mechanismu podpoří také evropské země, které tím chtějí zachovat jadernou dohodu s Íránem.

Členské státy pětky (Velká Británie, Německo, Francie, Čína a Rusko) a Írán ve společném prohlášení k závěrům ministerské schůzky v rámci OSN informovaly, že EU vytvoří finanční mechanismus pro výpočty s Íránem mimo sankce USA.

Írán a šestka mezinárodních vyjednavačů (Rusko, USA, Velká Británie, Čína, Francie, Německo) dosáhly 14. července 2015 historické dohody o urovnání dlouholetého problému íránského atomu. Byl schválen společný všeobsáhlý akční plán, jehož splnění mělo zrušit ekonomické a finanční sankce dříve zavedené Radou bezpečnosti OSN, USA a EU.

Americký prezident Donald Trump v květnu oznámil, že Washington vystupuje z dohody o íránském jaderném programu. Trump rovněž oznámil obnovení všech sankcí proti Íránu, včetně druhotných, tedy proti zemím, které mají obchodní vztahy s Íránem.


Není zde článek celý?