Média: Ukrajinci budou pokutováni za nepoužívání úředního jazyka

Ukrajina má v plánu zavést post zmocněnce pro ochranu úředního jazyka. Také plánuje, že bude udělovat pokuty za to, že na akcích nebude používán ukrajinský jazyk.

Jak uvádí televize 1+1, nový návrh zákona požaduje, aby všichni úředníci mluvili plynně ukrajinsky a od těch, kteří se budou ucházet o vysoké posty, bude vyžadován certifikát o znalostech daného jazyka.

Zmocněnec pro ochranu úředního jazyka a pokuty za odpovědi, které nejsou v ukrajinštině — to vše se stane realitou, pokud Parlament Ukrajiny definitivně schválí zákon, o němž se hlasovalo ve čtvrtek při prvním čtení.

Tento dokument zavazuje všechny úředníky, včetně prezidenta, poslanců a členů vlády k tomu, aby plynule hovořili ukrajinsky. Od osob, které se budou ucházet o vyšší pozice, bude vyžadován certifikát o znalostech daného jazyka, který uchazeči obdrží až poté, co úspěšně absolvují zkoušky.

Všechny oficiální akce, koncerty a setkání musí probíhat v ukrajinštině. Pokud někde ve vládě, televizním vysílání či v obchodě bude porušeno právo občana komunikovat v ukrajinském jazyce, bude možné obrátit se na zmocněnce. Ten bude muset celou stížnost zvážit a porušovatele pokutovat částkou ve výši 600 nezdanitelných minimálních mezd. V současné době tato částka činí asi 10 200 ukrajinských hřiven.


Není zde článek celý?