Megapodraz v Brně? Nikoli, tohle je demokracie, pane Babiši

Andrej Babiš přišel o vládu nad druhým největším městem České republiky a velmi ho to rozčílilo. Vznikající koalici pod vedením ODS, která pro jeho kandidáta Petra Vokřála znamená konec v primátorském městě, nazval megapodrazem. A přidali se k němu někteří hlasatelé morálky na Twitteru, ale také třeba týdeník Respekt.

Všichni účastníci ukázali prostou věc: Nepochopení toho, jak funguje demokracie a poměrný systém. Vokřál je totiž mnoha lidem sympatický, a tak je zjevné, že ho budou podporovat, i když je to další zaměstnanec hnutí ANO a i když je schopnost dohodnout se na koalici jiné naprosto legitimní.

Tak předně: Vítěz nebere vše a vládnout může jen ten, kdo má koaliční potenciál a kdo se podle toho chová. To není žádné „obcházení vítěze“, to je prostě a jednoduše normální jednání. V Praze se možná také dohodnou uskupení Praha sobě, Piráti a Společně pro Prahu a nebude to nespravedlnost. Jenomže představitelé těchto stran jsou asi kritikům sympatičtí, a tak podle toho také soudí.

Druhá důležitá věc je ale to, že vyšachování ANO z vedení měst je důležitým symbolem pro další vývoj v celé České republice. Demokratické strany se mají dohodnout a postupovat společně. Protože hnutí ANO, reprezentované trestně stíhaným bývalým spolupracovníkem Státní bezpečnosti je nesystémovým a nepřijatelným prvkem, proti kterému je nutné se jasně vymezovat.

A za třetí: Megapodraz? Andrej Babiš si na podrazech postavil celou svoji kariéru. Je naprosto směšné, pokud vzápětí moralizuje. Všichni jeho koaliční partneři v minulosti jasně popisovali, že během pár minut neplatilo nic z toho, co slíbil, protože se mu to prostě nehodilo. Moralizování tedy opravdu není na místě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?