Merkelová připomněla věčnou vinu Německa vůči Židům

Německá kancléřka Angela Merkelová připomněla věčnou povinnost Němců pamatovat si holocaust a bojovat proti antisemitismu. Navštívila memoriál v Jeruzalémě během své návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netajahu. Uvedl to zpravodajský portál The Local.

„Přibližně před 80 lety, v noci pogromů 9. listopadu, byl židovský národ v Německu vystaven bezprecedentnímu násilí a nenávisti,“ řekla a poté provedla záznam v návštěvní knize národního památníku Jad vašem. Kancléřka měla na mysli takzvanou Křišťálovou noc, celoněmecký protižidovský pogrom v roce 1938.

„Poté následovaly nevídané zločiny Šoa (tak Židé nazývají holocaust — pozn. Lenta.ru), jeho odtržení od civilizace,“ dodala Merkelová. Z toho vyplývá věčná povinnost Německa pamatovat si tento zločin a bojovat proti antisemitismu, xenofobii, nenávisti a násilí.“

Merkelová byla v Izraeli na jednodenní návštěvě v rámci pravidelých setkání vlád dvou zemí. Na setkání s izraelským premiérem projednala spolupráci SRN a Izraele a také zesílení vlny antisemitismu v Německu během posledních měsíců.


Není zde článek celý?