Ministerstvo zahraničí RF uvedlo, proč Kyjev prodloužil zákon o zvláštním statusu Donbasu

Ruské ministerstvo zahraničí okomentovalo prodloužení zákona ze strany Nejvyšší rady o zvláštním statusu Donbasu. Tento dokument je daleko od cílů a úkolů minských dohod, uvádí se v komentáři ministerstva.

„Na Ukrajině upřímně vyhlásili, že potřebují prodloužení ‚statusového zákona“, aby se zajistilo zachování sankčního tlaku na Rusko a vytvoření nějakých podmínek pro rozmístění mezinárodní mírové operace OSN na Donbasu,“ poznamenává ministerstvo zahraničí.

V tomto ohledu ruská strana považuje za předčasnou nadšenou reakci západních hlavních měst, včetně ruských partnerů v normandském formátu.

Jak poznamenává ruské ministerstvo zahraničí, přijatý zákon nemá nic společného s plněním odstavce 11 minského balíčku opatření, v němž je přímo uvedeno, že by měl být přijat trvalý, nikoliv dočasný zákon o statusu Donbasu.

Kyjev podle ruského ministerstva přijatému zákonu nedává zvláštní pozornost. Zástupce Ukrajiny v humanitární podskupině kontaktní skupiny v Minsku a první místopředsedkyně Rady Irina Geraščenková dříve uvedla, že zákon o zvláštním statusu Donbasu je technickým dokumentem, který nemá žádnou šanci na realizaci.


Není zde článek celý?