Místo Putny píše do Babišových Lidovek Kvačková. A hned ukázala firemní kulturu

Radka Kvačková z Lidových novin obdržela novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2011. | FOTO: ČTK

Martin C. Putna sice po dlouhých pěti letech, ale přece opustil Lidové noviny a přestal svým Posledním slovem přispívat k existenci listu, který slouží k dosažení politických cílů Andreje Babiše. Bylo ovšem nutné ho v rubrice nahradit. Štafetu přebrala novinářka Radka Kvačková a dlužno říci, že se mezi své nové kolegy skvěle hodí.

Kvačková totiž napsala Poslední slovo o Putnovi (a Procházkové) a o tom, jak je skvělé, že teď bude místo něj Babišovi sloužit ona. Protože odvaha, to je věc, která se jí nelíbí.

„Že prý mám zaskočit za pana Putnu, kterému už Lidové noviny nejsou dost dobré, ač dosud byly. Jsou dobré pro mne? ptám se a odpovídám si: Jsou, jako byly vždycky, to jest v době, kdy stranily Občanskému hnutí, Občanské demokratické alianci, Občanské demokratické straně či topce a kdy představitelé těchto uskupení telefonovali do redakce, aby vyslovili nespokojenost s tím či oním textem. Není pochyb, že nyní LN straní hnutí ANO, i když se snaží, aby to tak nebylo a někdy to tak opravdu ani nevypadá, protože někteří autoři v nich předsedovi ANO dost nadávají nebo píší věci, které se mu asi moc nelíbí,“ začíná Kvačková.

Tak si to rozeberme: Je jistě možné, že v některých dobách Lidové noviny někomu stranily, ovšem nikdy ne vládnoucí politické straně, jejíž předseda je shodou okolností vlastní, což paní novinářka tak nějak náhodou zamlčuje. A o tom, že dnes straní hnutí ANO, prý není pochyb! Tak to je skvělé, že jejich nová autorka o tom nepochybuje. Gratulujeme.

Kvačkové se nelíbí, že novináři své odchody oznamují na sociálních sítích. Protože prý chtějí být pochváleni. To je docela dobře možné, zejména u některých, ovšem nic to nemění na faktu, že odejít z Lidových novin, tedy z novin, které vlastní premiér země, trestně stíhaný člověk a bývalý spolupracovník StB, je dobrý a morální krok. Rozhodně není možné nikoho obviňovat z toho, že odešel, aby si vysloužil hodně lajků na Facebooku, ač to zejména u Petry Procházkové takhle může vzhledem k jejím projevům na sociálních sítích působit.

Další část textu je takové přihřívání polívčičky, když Kvačková píše, že dříve hrdinství vypadalo jinak a nějaký názor mohl znamenat – a pro jejího otce znamenal – například oplétačky s policií. Tak daleko ještě nejsme, ač jsou to právě Lidové noviny, které snaživě kriminalizují Babišovy nepřátele.

„Osobně pozoruji nadržování průběžně, ale nikoliv v jednom médiu, nýbrž v mnoha, včetně těch, která si zakládají na tom, že jsou „bio“ čili nekontaminovaná. Přesto je sleduji a čtu, protože i tohle je pro mne zajímavé a vypovídající, i když občas při vší čtenářské, divácké či posluchačské rezervovanosti rozčilující.
Mám-li přispívat do toho mlýna i Posledním slovem, ráda bych předběžně požádala p. t. čtenáře o jedno: Berte pro jistotu s rezervou i mne,“ sdělila čtenářům Kvačková.

Je opravdu smutné, že oceňovaná novinářka není schopna vůbec nazřít, jak problematické je, když předseda vlády vlastní hned dvoje noviny. Je opravdu velký rozdíl mezi tím, pokud autor skutečně nezávislých novin někoho podpoří, a tím, když politikův zaměstnanec zveřejňuje takové texty, které se hodí hnutí ANO.

Někteří lidé se po nové vlně odchodů z Lidovek ptali, kdo může na uvolněná místa přijít. Protože problémem je už fakt, že odcházející publicisté tam setrvali pět let, nyní přijdou logicky ti, kterým zničení Lidových novin nevadí, ti, kdo k němu prostě a jednoduše přispějí do toho mlýna, který je definitivně semele.

Doufejme, že to bude brzy, protože víc takto ostudných textů už bude možné vydržet jen těžko.

Vzkaz Pavla Šafra (Lidové noviny vedl v letech 1997–2000) Radce Kvačkové

Milá paní Radko, Vy jste zcela zapomněla, že v době, kdy jsme my dva spolu pracovali v Lidových novinách, tak jsme žádné straně nesloužili. Vy na to nejste pyšná? Zřejmě Vám to spíše chybělo. Vy dobře víte, že jsem tehdy zamezil jakékoli politické objednávce, vyhodil jsem pana Jakla, který psal pro ODS, žádná ODA už neexistovala a Unie svobody byla směšná. Stranění, o kterém mluvíte, bylo v LN záležitostí devadesátých let s jejich vášnivými debatami o základní orientaci země. Pak se již takové stranění v LN nekonalo, a to od roku 1997 až do roku 2014, kdy noviny ovládl pan Léko.

Je to od Vás naprostá drzost, když předstíráte, že LN byly vždy ve služebném postavení vůči politické moci. Navíc i pro to krátké období, kdy chvilku LN stranily Havlovi či Klausovi, platí, že to oproti dnešku nebyla služba nedemokratickému a autoritářskému estébákovi s tak výraznou finanční, mediální a mocenskou převahou, jakou má v rukou Andrej Babiš. Měla byste se stydět, že jste na stará kolena takhle poplivala všechno dobré, u čeho jste jako novinářka byla a čemu jste svým talentem pozitivně přispěla.

Není zde článek celý?