Na Ukrajině doufají získat autokefalitu do konce roku

Předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Andrij Parubij, kdy zahajoval zasedání parlamentu, vyjádřil naději, že do konce tohoto roku dostane Ukrajina od Konstantinopolského patriarchy svolení k vytvoření samostatné církve. Jeho slova uvádí Ukrajinskaja pravda.

„Věřím, že do konce roku uslyšíme blahou zvěst z Konstantinopolu od ekumenického patriarchy Bartoloměje. Očekává to celý náš národ. A věřím, že je na to Boží vůle“, řekl Parubij. Oznámil rovněž, že pozval Bartoloměje na návštěvu Kyjeva, v jejímž průběhu by promluvil v ukrajinském parlamentu. Podle názoru předsedy Rady, čeká na to celý ukrajinský národ.

Parubij dodal, že před začátkem zasedání Rady měl schůzku v exarchy (vyslanci) Konstantinopolského patriarchy arcibiskupem Daniilem a biskupem Ilarionem. „Tato návštěva je rodičovskou odpovědí svatého patriarchy na dvě historické výzvy Nejvyšší rady a prezidenta Ukrajiny o poskytnutí tomose o autokefalitě“, prohlásil Parubij.

Představený rozkolnické Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu Filaret dříve nejednou prohlásil, že očekává rozhodnutí Bartoloměje o poskytnutí Ukrajině autokefality (církevní nezávislosti) na Koncilu Konstantinopolského patriarchátu, který se má konat 9. až 11. října. 23. září Bartoloměj slíbil, že poskytne Ukrajině autokefalitu „za krátkou dobu“.


Není zde článek celý?